Ciąg dalszy afery FIFA. Joseph Blatter z kolejną karą

Piłka nożna
Ciąg dalszy afery FIFA. Joseph Blatter z kolejną karą
fot. PAP
Komisja Etyki FIFA zawiesiła byłego szefa FIFA Josepha Blattera na kolejne sześć lat i osiem miesięcy

Komisja Etyki FIFA nałożyła na byłego szefa Josepha Blattera i dawnego sekretarza generalnego tej instytucji Jerome'a Valcke kolejne kary. Działacze zostali zawieszeni na kolejne sześć lat i osiem miesięcy oraz muszą zapłacić po milion szwajcarskich franków.

Obaj nie mają prawa działać w obszarze piłki nożnej - zarówno na lokalnej, jak i międzynarodowej scenie.

 

Blattera wcześniejsze zawieszenie miało się skończyć w październiku, ale od tego momentu będzie liczyć się kara nałożona przez Komisję Etyki w środę. W przypadku Valcke obecny wyrok zacznie obowiązywać od października 2025.

 

Blatter to szwajcarski ekonomista i działacz sportowy, prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej w latach 1998-2015.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nowy trener Serbii Dragan Stojković: Ostatni sprawiedliwy

 

W związku z aferą korupcyjną w FIFA dostał od Komisji Etyki tej organizacji ośmioletni zakaz działalności w futbolu, który potem skrócony został do sześciu lat. W listopadzie ubiegłego roku toczące się przeciwko niemu postępowanie zostało poszerzone o zarzuty dotyczące podejrzenia oszustwa, niegospodarności i przywłaszczenia. W grudniu zaś FIFA oskarżyła go o niewłaściwe zarządzenie finansami znajdującego się w Zurychu muzeum futbolu.

 

Kłopoty FIFA z wymiarem sprawiedliwości zaczęły się w maju 2015 roku, choć śledztwo trwało od 2014. Wówczas przed kongresem w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Byli podejrzani o przyjęcie łapówek o łącznej wartości nawet 100 milionów euro. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

 

W wyniku afery posadę stracili właśnie Blatter, Valcke, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, a także wielu działaczy, przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej. Valcke został ukarany przez FIFA 12-letnim zakazem działalności w środowisku piłkarskim, który został później skrócony o dwa lata. 

PN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze