PlusLiga: GKS Katowice wygrał rywalizację o dziewiąte miejsce

W meczu o 9. miejsce w końcowej klasyfikacji sezonu PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn przegrał z GKS Katowice 2:3. Pierwszy mecz również zakończył się zwycięstwem katowiczan (3:1), którzy wygrali tę rywalizację. Spotkanie było pożegnaniem siatkarzy Indykpolu AZS z Halą Urania. Olsztyński obiekt zostanie poddany gruntownemu remontowi, który potrwa do 2023 roku.

Pierwszy set rewanżowego starcia przyniósł zaciętą walkę obu ekip. Gra długo toczyła się przy przewadze olsztynian, ale w końcówce siatkarze GKS odrobili straty i doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Punktowy blok Kamila Kwasowskiego rozstrzygnął ją na korzyść gości (26:28).

Od połowy drugiej partii inicjatywę przejęli siatkarze Indykpolu AZS. Trener Daniel Castellani dokonał kilku zmian, które przyniosły efekt. Lepsza skuteczność w ataku i dobra postawa w polu zagrywki pozwoliły gospodarzom budować przewagę. Katowiczanie nie mieli wiele do powiedzenia, co przełożyło się na wyniki kolejnych setów – 25:18 i 25:14.

Wyrównaną i zaciętą rywalizację obu ekip oglądaliśmy znów w secie czwartym, w którym do gry wrócili katowiczanie. Mieli nawet wyraźną przewagę, ale rywale zdołali odrobić straty i set zakończył się grą na przewagi. Po skutecznym ataku Kwasowskiego (25:27), obie drużyny mogły szykować się do tie-breaka.

W nim przy zmianie stron cztery oczka zaliczki miała ekipa GKS (4:8), ale olsztynianie zdołali odrobić straty – po asie serwisowym Robberta Andringi było 11:11. Po ataku Wojciecha Żalińskiego piłkę meczową mieli gospodarze (14:13), ale partię zwieńczyła nie pierwsza w tym meczu gra na przewagi. Dwa ostatnie słowa należały do Kwasowskiego, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a po chwili zakończył mecz asem serwisowym (16:18).

Najwięcej punktów: Remigiusz Kapica (16), Robbert Andringa (13), Javier Concepcion (13), Ruben Schott (11), Wojciech Żaliński (10) – Indykpol AZS; Kamil Kwasowski (22), Jakub Jarosz (21), Adrian Buchowski (11), Miłosz Zniszczoł (11) – GKS. MVP: Jakub Jarosz (17/40 = 43% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 2 bloki).

Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 2:3 (26:28, 25:18, 25:14, 25:27, 16:18)

Indykpol AZS: Javier Concepcion, Przemysław Stępień, Ruben Schott, Dawid Woch, Damian Schulz, Wojciech Żaliński – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Robbert Andringa, Nikodem Wolański, Remigiusz Kapica. Trener: Daniel Castellani.
GKS: Adrian Buchowski, Miłosz Zniszczoł, Jakub Jarosz, Jakub Szymański, Emanuel Kohut, Jan Firlej – Dawid Ogórek (libero) oraz Wiktor Musiał, Kamil Drzazga, Kamil Kwasowski, Jakub Nowosielski. Trener: Grzegorz Słaby.

Pierwszy mecz – 1:3; GKS Katowice wygrał rywalizację o 9. miejsce.