Liga Narodów 2021: Znamy nowe szczegóły dotyczące turnieju w "bańce"

Siatkówka
Liga Narodów 2021: Znamy nowe szczegóły dotyczące turnieju w "bańce"
fot. Cyfrasport
Michał Kubiak i Bartosz Kurek.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) przekazała poszczególnym krajowym związkom siatkarskim bliższe informacje dotyczące sposobu rozgrywania tegorocznej Siatkarskiej Ligi Narodów, która ze względu na zagrożenie koronawirusem ma w całości odbyć się w zamknięciu. Miastem-gospodarzem zarówno turnieju kobiet (25.05-20.06), jak i mężczyzn (28.05-23.06) będzie włoskie Rimini.

Nowe informacje dotyczą w dużej mierze szeregu środków mających ograniczyć do minimum możliwość transmisji i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wewnątrz „bańki”. Wśród członków każdej, ograniczonej do 25 osób delegacji ma znaleźć się oficer odpowiedzialny za przestrzeganie codziennego protokołu. Testy na obecność koronawirusa mają być przeprowadzane co cztery dni. Kontakt pomiędzy delegacjami/drużynami z różnych krajów będzie ograniczony do absolutnego minimum, zarówno w hotelu, jak i poza nim, czemu służyć ma między innymi szczegółowe planowanie treningów, transportu i pozostałych aktywności.

 

Szczególne rygory sanitarne obejmują nie tylko wszystkich zawodników, sztaby i najbliższych rodzin mogących towarzyszyć „w bańce” sportowcom, ale i pozostałe osoby związane z obsługą turniejów. Wiemy już, że niemożliwe będzie dołączenie nikogo do delegacji w trakcie turnieju – również w ramach zmian składu ze względu np. kontuzji.

ZOBACZ TAKŻE: Vital Heynen podał kadrę na Ligę Narodów i igrzyska olimpijskie

 

Do nowej sytuacji został dopasowany protokół meczowy, regulujący szczegółowo zachowanie obsługi boiska, sędziów oraz drużyn, które nie tylko nie uścisną sobie rąk, ale również nie zamienią się stronami boiska pod koniec każdego z setów. Już wcześniej wiadomo było, że choć liczba drużyn uczestniczących w turnieju (12 reprezentacji stałych plus 4 „pływające”) nie zmieni się, skróceniu ulegnie faza finałowa. Po rozgrywanej systemem „każdy z każdym” fazie wstępnej, awans do półfinałów uzyskają cztery najlepsze zespoły, łącząc się w pary według miejsc: 1-4 i 2-3.

 

 

Wiadomo też, że nie licząc oficjalnego nadawcy sygnału TV i posiadaczy praw mediowych, niemożliwa będzie bezpośrednia obecność dziennikarzy i fotoreporetrów na meczach VNL 2021. Na ich potrzeby ma zostać zorganizowana wirtualna strefa Mixed Zone, a w najbliższym czasie ma zostać podanych więcej informacji dotyczących wszystkich przedstawicieli mediów zainteresowanych Siatkarską Ligą Narodów.

BS, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze