PŚ w skokach: Nika Kriznar z Kryształową Kulą

Nika Kriznar wywalczyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Słowenka w ostatnich zawodach sezonu w Czajkowskim zajęła trzecie miejsce, a wygrała Austriaczka Marita Kramer. Polki nie startowały.

W niedzielę - ze względu na warunki atmosferyczne - odbyła się tylko jedna seria zawodów. Zaimponowała w niej zaledwie 19-letnia Kramer, która wylądowała na 146,5 m. To nie tylko rekord obiektu, ale i najdłuższy oficjalnie zmierzony skok oddany przez kobietę na dużych obiektach.

Drugie miejsce zajęła Norweżka Silje Opseth (134 m), a trzecia była Kriznar (131,5 m).

Słowenka po raz pierwszy wywalczyła Kryształową Kulę. 21-letnia Kriznar w cyklu Pucharu Świata zadebiutowała pięć lat temu. W igrzyskach w Pjongczangu, jako 18-latka, zajęła siódmą lokatę. W tegorocznych mistrzostwach globu w niemieckim Oberstdorfie zdobyła dwa medale - srebro w drużynie i brąz indywidualnie. W tym sezonie po raz pierwszy odnotowała też zwycięstwa w zawodach PŚ - triumfowała w lutym w Hinzenbach i Rasnovie.

Kriznar w 13 zawodach tego sezonu zdobyła 871 pkt i o dziewięć wyprzedziła słynną Japonkę Sarę Takanashi. Trzecia w klasyfikacji była Kramer - 860 pkt. Najlepsza z Polek Anna Twardosz uzbierałą osiem punktów i została sklasyfikowana na 44. pozycji.