Anglia - Polska: Polscy piłkarze nie klęknęli przed meczem

Piłka nożna
Anglia - Polska: Polscy piłkarze nie klęknęli przed meczem
fot. Polsat Sport
Anglia - Polska: Polscy piłkarze nie klęknęli przed meczem

Polscy piłkarze nie klęknęli przed spotkaniem eliminacji MŚ 2022 przeciwko Anglii. Zdecydowali się na inny gest.

O tym, co miało stać się tuż przed meczem Anglia - Polska w eliminacjach MŚ 2022, mówiło się całkiem sporo. Wiele osób zastanawiało się, jak zachowają się Biało-Czerwoni. Nasi rywale oczywiście uklęknęli przed pierwszym gwizdkiem sędziego w geście wsparcia "Black Lives Matter".

ZOBACZ TAKŻE: Kto zawinił przy golu Harry'ego Maguire'a?

 

Przeciwny takiemu zachowaniu był m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek. Wszystko zależało jednak od podopiecznych Paulo Sousy. Oni ostatecznie nie klęknęli. Zdecydowali się na jednak na podobny gest, co Czesi we wtorek - wskazywali po prostu na napis "Respect" na swoich koszulkach.

 

Polski Związek Piłki Nożnej wydał oświadczenie w tej sprawie.

- Piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy „Black Lives Matter” - czytamy.

Czym jest "Black Lives Matter"?

Na angielskich boiskach wykonuje się taki gest od lipca ubiegłego roku, aby w ten sposób wyrazić solidarność z ruchem "Black Lives Matter". To nawiązanie do zachowania futbolisty amerykańskiego Colina Kaepernicka, który przybierał taką pozę podczas hymnu USA, ponieważ uważał, że kraj ten robi za mało w kwestii zwalczania rasizmu.

 

Ostatnio z takiego gestu zrezygnował m.in. gracz Crystal Palace Wilfired Zaha, który stwierdził, że takie zachowanie nie ma żadnego sensu. - Mam poczucie, że to stało się po prostu częścią przedmeczowej rutyny i nie ma już żadnego znaczenia, czy klęczymy, czy stoimy. Niektórzy z nas wciąż są obrażani - stwierdził. W podobnym tonie wypowiadali się m.in. piłkarze występującego w Championship Brentford.

 

Swój sposób znaleźli za to Czesi, którzy przed wtorkowym meczem eliminacji MŚ 2022 z Walią nie klęknęli, tylko wskazywali na napis "Respect" na koszulkach. Takie zachowanie nie spodobało się brytyjskim mediom.

jb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie