EBL: Mistrzowie blisko półfinału

Enea Zastal BC Zielona Góra po raz drugi pokonał PGE Spójnię Stargard.

Enea Zastal BC Zielona Góra po raz drugi pokonał PGE Spójnię Stargard w ćwierćfinale Energa Basket Ligi - tym razem 89:74. To oznacza, że mistrzom brakuje tylko jednego zwycięstwa do awansu do półfinału.

Początek spotkania był nerwowy, ale jednocześnie wyrównany. Po późniejszej akcji Raymonda Cowelsa PGE Spójnia miała cztery punkty przewagi, chociaż po zaledwie chwili Łukasz Koszarek doprowadził do wyrównania. Stargardzianie nie dawali za wygraną i mogli liczyć na skuteczność Filipa Matczaka. Ostatecznie dzięki trafieniu Jaya Threatta przyjezdni prowadzili już 23:15. W drugiej kwarcie obie drużyny miały małe problemy z konstruowaniem akcji w ataku, a to była dobra sytuacja dla stargardzian. M.in. dzięki zagraniom Nicka Fausta różnica wynosiła aż 10 punktów. Następnie nie do zatrzymania był także Jay Threatt - po jego akcji pierwsza połowa zakończyła się niespodzianką i prowadzeniem PGE Spójni 42:30.

Od początku trzeciej kwarty bardzo aktywni byli Geoffrey Groselle oraz Skyler Bowlin, co pozwoliło gospodarzom trochę zmniejszyć straty. Po późniejszej kontrze wykończonej przez Rolandsa Freimanisa Enea Zastal przegrywał już tylko czterema punktami. Skończyło się na serii 13:0, a po trójkach Richarda zespół trenera Żana Tabaka miał już przewagę. Faust i Matczak zmieniali jeszcze sytuację, ale kolejny rzut z dystansu Richarda dał remis 57:57 po 30 minutach. W czwartej kwarcie zielonogórzanie zanotowali serię 10:0 - można powiedzieć, że był to przełomowy fragment spotkania. Po późniejszej trójce Koszarka przewaga tej ekipy urosła aż do 15 punktów. Drużyna trenera Marka Łukomskiego z kolei całkowicie zatrzymała się w ataku i w obronie, nie było w stanie nawiązać już rywalizacji. Mistrzowie zwyciężyli ostatecznie 89:74.

Najlepszym strzelcem gospodarzy był Kris Richard z 19 punktami, 6 zbiórkami i 5 asystami. W ekipie gości wyróżniał się Jay Threatt - zdobył 16 punktów, 8 asyst i 7 zbiórek.

Enea Zastal BC Zielona Góra - PGE Spójnia Stargard 89:74 (15:23, 15:1, 27:15, 32:17)

Punkty:

Enea Zastal BC Zielona Góra: Kris Richard 19, Geoffrey Groselle 18, Łukasz Koszarek 13, Rolands Freimanis 11, Janis Berzins 9, Skyler Bowlin 8, David Brembly 7, Krzysztof Sulima 2, Filip Put 2, Cecil Williams 0, Kacper Traczyk 0

PGE Spójnia Stargard: Nick Faust 17, Jay Threatt 16, Filip Matczak 14, Mateusz Kostrzewski 9, Baylee Steele 6, Kacper Młynarski 6, Francis Han 5, Raymond Cowels 5, Omari Gudul 0, Filip Siewruk 0, Dominik Grudziński 0.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 2-0 dla Zastalu Zielona Góra. Trzeci mecz w poniedziałek w Stargardzie.