Liga VTB koszykarzy: Zenit z Mateuszem Ponitką pokonał CSKA i jest pierwszy przed play-off

Mateusz Ponitka.

Zenit Sankt Petersburg z Mateuszem Ponitką pokonał na własnym parkiecie CSKA Moskwa 81:77 w swoim 22. meczu w Zjednoczonej Lidze VTB koszykarzy i zapewnił sobie pierwsze miejsce w sezonie zasadniczym, przed play-off. Polak uzyskał osiem punktów i pięć zbiórek.

Ponitka przebywał na parkiecie 27 minut i miał także trzy asysty i tyleż przechwytów, a także dwie straty. Trafił dwa z trzech rzutów za dwa punkty, jeden z dwóch zza linii 6,75 m oraz jeden z pięciu wolnych.

Najlepszym strzelcem gospodarzy był Amerykanin Will Thomas - 18 pkt. W CSKA Włoch Daniel Hacket uzyskał 20 pkt, a Duńczyk Gabriel Iffe Lundberg, który do połowy lutego występował w Zastalu Zielona Góra miał trzy pkt, trzy asysty, trzy przechwyty, dwie zbiórki i dwie straty.

Koszykarze Zenita zrewanżowali się rywalom za wtorkową porażkę, także na własnym parkiecie, w Eurolidze (tam CSKA jest wiceliderem, a Zenit jest ósmy) 74:86.

Zenit prowadzi w tabeli ligi VTB z bilansem 19-3 i ma do rozegrania dwa mecze. Drugi jest Uniks Kazań (15-5), a trzeci CSKA (15-6 i trzy spotkania do końca sezonu zasadniczego). Uniksowi pozostały cztery mecze, ale klub z Kazania ma gorszy bezpośredni bilans meczów z Zenitem.

W lidze VTB występuje także mistrz Polski Zastal Enea BC Zielona Góra, który zajmuje szóstą lokatę (13-10), jest pewny udziału w play off i ma do rozegrania jedno przełożone spotkanie.