Zenit Kazań zaliczył wpadkę na inaugurację Final Six! Dobry mecz Bednorza, genialny Luburicia

W Moskwie rozpoczął się turniej Final Six Superligi siatkarzy, który wyłoni mistrza Rosji. W pierwszym meczu imprezy Zenit Kazań zmierzył się z Lokomotiwem Nowosybirsk. Podopieczni trenera Władimira Alekno przegrali 2:3, choć zwyciężyli w dwóch pierwszych setach, a w czwartym mieli trzy piłki meczowe. Dobrze zaprezentował się Bartosz Bednorz, ale bohaterem tego starcia był Drażen Luburić.

W premierowej partii, po wyrównanym początku, w środkowej części wyraźną przewagę uzyskał Zenit (15:11, 18:12). W końcówce ekipa Władimira Alekno kontrolowała sytuację, a ostatnie punkty seta przyniosły jej autowe ataki rywali (25:19).

Początek drugiej odsłony był dla kibiców ekipy z Kazania wręcz szokujący – Drażen Luburić popisał się czterema asami serwisowymi, z czego trzy razy ustrzelił Earvina N’Gapetha (1:6). Fatalny start sprawił, że Zenit musiał odrabiać straty, co udało się dopiero w końcówce. Punktowy kontakt przyniósł atak Bartosza Bednorza (19:20), a później dwoma asami serwisowymi popisał się Andriej Surmaczewski. Wynik seta na 25:23 ustalił blok na Marko Ivoviciu.

Zenit prowadził 2:0, ale set numer trzy toczył się po myśli siatkarzy z Nowosybirska (6:8, 10:13, 12:16). Zenit ruszył do odrabiania strat. Maksim Michajłow popisał się asem serwisowym, a po chwili Bednorz zakończył długą wymianę atakiem blok-aut i było 20:21. Końcówka należała jednak do siatkarzy Lokomotiwu, którzy atakiem Siergieja Sawina przypieczętowali zwycięstwo (22:25).

Czwarta odsłona była jeszcze bardziej zacięta od poprzednich. Przewaga przechodziła z rąk do rąk. Lepiej rozpoczął Lokomotiw (4:6), ale w środkowej części inicjatywę przejął Zenit (12:8, 16:12). Siatkarze z Nowosybirska gonili wynik i w końcówce dopięli swego. Po serwisie rywali w siatkę Zenit miał piłkę meczową (24:23), ale Ivović skutecznym atakiem rozpoczął grę na przewagi. Skuteczny atak Bednorza i kolejna piłka meczowa, rywale i tym razem zdołali się wybronić. Michajłow dał piłkę meczową numer trzy, ale wojnę nerwów wygrali ostatecznie rywale. W końcówce oglądaliśmy aż trzy weryfikacje wideo, a jedna z nich przyznała ekipie Lokomotiwu decydujący punkt po dotknięciu siatki przez graczy z Kazania (27:29).

Zwycięzcę meczu otwarcia Final Six miał więc wyłonić tie-break. Przy zmianie stron dwa oczka zaliczki miał Lokomotiw, po ataku Dmitrija Szczerbinina (6:8). Zenit gonił wynik, ale bez powodzenia. Luburić dał swej drużynie piłkę meczową, Zenit obronił się po ataku Michajłowa, ale kolejny atak Luburicia postawił kropkę nad "i" (13:15).

Najwięcej punktów: Maksim Michajłow (27), Bartosz Bednorz (19) – Zenit; Drazen Luburić (33), Marko Ivović (13), Iljas Kurkajew (11), Aleksiej Rodiczew (10) – Lokomotiw. Bohaterem meczu był Luburić (zagrał na +19, 26/43 = 60% skuteczności w ataku + 6 asów serwisowych + 1 punktowy blok). Dobre zawody rozegrał Bednorz (+10, 15/27 = 56% w ataku + 1 as + 3 bloki). W ekipie z Kazania jak zwykle liderem był Michajłow (+23, 25/34 = 74% w ataku + 2 asy). Słabo zaprezentował się natomiast nękany przez rywali zagrywką Earvin N’Gapeth, który zdobył 7 punktów.

W grupie B z Zenitem i Lokomotiwem rywalizuje jeszcze Kuzbass Kemerowo, z którym ekipa z Kazania zmierzy się we wtorek. W grupie A grają Zenit Sankt Petersburg, Fakieł Nowyj Urengoj oraz Dinamo Moskwa. Po dwie najlepsze ekipy z tych grup awansują do półfinałów. Mecze fazy grupowej zostaną rozegrane w poniedziałek, wtorek i środę. Na czwartek zaplanowano dzień przerwy. W piątek odbędą się: mecz o 5. miejsce oraz dwa półfinały. W sobotę będą rozegrane: mecz o 3. miejsce i wielki finał. Mistrza Rosji poznamy więc 10 kwietnia.

Terminarz turnieju Final Six rosyjskiej Superligi siatkarzy 2021:

grupa A:

2021-04-05: Zenit Sankt Petersburg – Fakieł Nowyj Urengoj 3:1 (20:25, 25:19, 25:23, 25:17)
2021-04-06: Dinamo Moskwa – Zenit Sankt Petersburg
2021-04-07: Fakieł Nowyj Urengoj – Dinamo Moskwa

grupa B:
2021-04-05: Zenit Kazań – Lokomotiw Nowosybirsk 2:3 (25:19, 25:23, 22:25, 27:29, 13:15)
2021-04-06: Kuzbass Kemerowo – Zenit Kazań
2021-04-07: Lokomotiw Nowosybirsk – Kuzbass Kemerowo.