Psycholog sportu: Hubert Hurkacz w trudnych momentach zachowuje się jak gwiazda

Tenis
Psycholog sportu: Hubert Hurkacz w trudnych momentach zachowuje się jak gwiazda
Fot. PAP
Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz wygrał z Włochem Jannikiem Sinnerem w finale turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach twardych w Miami, czym zapewnił sobie miejsce w historii polskiego tenisa. Jaki fenomen kryje się za sukcesami 24-letniego tenisisty oraz jak w tak młodym wieku radzi sobie z ogromną presją na korcie zapytaliśmy psychologa sportu Pawła Habrata.

Za nami jedna z najpiękniejszych chwil w historii polskiego tenisa. Po wielkim sukcesie Igi Świątek w październiku 2020 roku swój triumf święcił Hubert Hurkacz. Polski tenisista wygrał z Włochem Jannikiem Sinnerem w finale turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach twardych w Miami. O tajniki sukcesu 24-letniego wrocławianina zapytaliśmy psychologa sportu.


ZOBACZ TAKŻE: Świetna oglądalność triumfu Huberta Hurkacza w Miami! Polsat Sport liderem wielkanocnego weekendu


- Z całą pewnością mamy grupę utalentowanych tenisistów i do takiej grupy należy Hubert Hurkacz. Wykazywał się już wcześniej potencjałem, który teraz rozwinął i doprowadził do tego, że dziś odniósł spektakularny sukces, który pociągnie ze sobą nie tylko doniesienia, że to jeden z najlepszych polskich tenisistów, ale że inni również dołączą do tego grona i pójdą śladem Hurkacza - powiedział Habrat.


Poprzedni sezon był nieco słabszy w wykonaniu polskiego tenisisty niż można się było tego spodziewać po udanych występach w 2019 roku. Co było powodem takiego przebiegu zdarzeń?


- Powodów jest wiele, ale upatrywałbym tego w sytuacji jakiej nikt się nie spodziewał. Szybkość adaptacji, gra w bańkach bez publiczności to nie są łatwe warunki i potrzeba dużo czasu, aby zawodnik się przyzwyczaił i poznał specyfikę gry bez publiczności - podsumował psycholog.


Za Hurkaczem trudne decyzje o zmianie szkoleniowca i przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował treningi, a co nie zawsze spotykało się z wielkim entuzjazmem środowiska.


- Hubert należy do grupy tenisistów, którzy są bardzo poukładani. Cała jego kariera to trudne wybory i często niepopularne, ale wydaje się, że wszystkie decyzje, które do tej pory podjął zaprowadziły go do miejsca, w którym aktualnie jest - dodał Habrat.

 

ZOBACZ TAKŻE: Iga Świątek odebrała prestiżowe wyróżnienie. Lepiej późno niż wcale (ZDJĘCIA)


Hurkacz ma na swoim koncie już sporo sukcesów, a trzeba przypomnieć, że ma dopiero 24 lata. Co jeszcze czeka polskiego tenisistę zdaniem psychologa sportu?


- Cały czas uważam, że Hubert systematycznie się rozwija i z roku na rok staje się coraz lepszy i dojrzalszy sportowo. Cały team i jego rodzina to elementy większej układanki, które pomagają mu i myślę, że dziś mogą świętować sukces razem z Hubertem - powiedział.


Hurkacz stał się znany ze swoich "żelaznych nerwów" w kluczowych momentach. Jaki jest sekret fenomenu polskiego tenisisty?


- Tu przede wszystkim chodzi o jego umiejętność kontrolowania emocji i wygrywania trudnych momentów, które powodują emocje. Mieliśmy tego dowód, bo po każdej konferencji prawie każdy zawodnik mówił, że nie wytrzymywał presji i przegrywał sam ze sobą. Hubert w trudnych momentach zachowywał się jak gwiazda światowego tenisa, która świetnie radzi sobie nie w łatwych chwilach, a najtrudniejszych wymianach - powiedział psycholog sportu.

 

PI, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze