Tokio 2020: Kwalifikacje i zawody testowe pod egidą FINA w Japonii odwołane

Inne
Tokio 2020: Kwalifikacje i zawody testowe pod egidą FINA w Japonii odwołane
fot. PAP
Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) odwołała trzy kwalifikacje olimpijskie pod swoją egidą, które miały się odbyć wkrótce w Japonii.

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) odwołała trzy kwalifikacje olimpijskie pod swoją egidą, które miały się odbyć wkrótce w Japonii. Stacja NHK podała zaś, że organizatorzy igrzysk w Tokio zrezygnują z zaplanowanych na ten tydzień zawodów testowych w piłce wodnej.

Z kalendarza na stronie FINA zniknęły kwalifikacje w skokach do wody, pływaniu artystycznym i pływackim maratonie, których termin wyznaczono wcześniej na kwiecień i maj.

 

Światowa federacja w piątek ogłosiła, że dokona przeglądu kwalifikacji olimpijskich zaplanowanych w Japonii i wyda oświadczenie w bieżącym tygodniu. Jak na razie nie pojawił się żaden nowy komunikat.

 

W ubiegłym tygodniu brytyjska stacja BBC podała, że FINA odwołała kwalifikacje w skokach do wody, ponieważ była niezadowolona ze środków ostrożności dotyczących COVID-19, jakie zaproponowali organizatorzy.

 

Zobacz także: Anita Włodarczyk: W Tokio zamierzam sięgnąć po trzeci medal olimpijski

 

We wtorek publiczna stacja z Japonii NHK poinformowała z kolei, że organizatorzy igrzysk mają zrezygnować z zawodów testowych w piłce wodnej. Jako powód wskazano fakt, że zagraniczni oficjele nie są w stanie dotrzeć do Kraju Kwitnącej Wiśni ze względu na obostrzenia dotyczące COVID-19. Komentarza w tej sprawie odmówiła rzecznika prasowa Komitetu Organizacyjnego igrzysk. W zmaganiach mieli brać udział wyłącznie japońscy sportowcy.

 

Ze względu na pandemię przeprowadzanie zawodów testowych wstrzymano na ponad rok. Jeśli informacje NHK się potwierdzą, to będzie to oznaczać, iż dwie z trzech pierwszych takich zaplanowanych po wznowieniu imprez nie doszły do skutku.

 

Dalsze zmagania z nowymi typami koronawirusa w Japonii znacząco wpływają na program nie tylko zawodów testowych i kwalifikacji, ale także przebieg sztafety z ogniem olimpijskim. Władze Osaki formalnie złożyły wniosek, by ze względu na rosnącą liczbę przypadków zakażeń zrezygnować z odcinka, który miał przebiegać na terenie tej metropolii. Sztafeta według planu ma zawitać tam 14 kwietnia.

 

Pierwotnie organizatorzy igrzysk planowali 18 zawodów testowych w kwietniu i maju. Zagraniczni sportowcy mieli brać udział w pięciu z nich.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie