Książę Filip nie żyje

Inne
Książę Filip nie żyje
fot. PAP
Książę Filip zmarł w wieku 99 lat.

W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II - poinformował w piątek Pałac Buckingham.

"Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor" - napisano w komunikacie Pałacu Buckingham.

 

 

Książę Filip w 2017 roku wycofał się z życia publicznego. W połowie lutego został przyjęty do szpitala z powodu infekcji, a następnie zabiegu kardiologicznego, z którego został wypisany dopiero po miesiącu.

 

Książę Filip był wielkim entuzjastą sportu. Grał w polo, startował w powożeniu zaprzęgowym oraz żeglował. W latach 1964–1986 był prezesem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. W 1956 roku ustanowił Nagrodę księcia Edynburga, która była przyznawana za wykonanie serii ćwiczeń, co miało rozwijać sprawność fizyczną wśród młodzieży. W tym samym roku otworzył igrzyska olimpijskie w Melbourne. Ogółem przez całe życie był patronem ok. 800 organizacji, głównie zajmujących się ochroną środowiska, przemysłem i przedsiębiorczością, sportem i edukacją.

 

Kondolencje złożyły m.in. kluby Premier League.

 

MC, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze