EBL: VBW Arka Gdynia bliżej mistrzostwa Polski

Koszykarki VBW Arki zrobiły pierwszy krok do obrony tytułu. W inauguracyjnym, niezwykle zaciętym meczu finału play off pokonały we własnej hali 69:67 CCC Polkowice.

Była to czwarta w tym sezonie, ale jednocześnie najbardziej zacięta konfrontacja obu zespołów. Wcześniej mistrzynie Polski triumfowały w lidze 100:85 i 81:76 oraz 69:65 w finale krajowego pucharu. Tym razem o ich sukcesie przesądziła cztery sekundy przed końcem Alice Kunek.

Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia przyjezdnych 5:1, ale w 7. minucie po rzucie za trzy Barbory Balintovej gospodynie wygrywały 22:14. Przez kolejnych siedem minut gdynianki zdołały powiększyć swój dorobek tylko o dwa punkty, natomiast rywalki zdobyły ich 14 i w 14. minucie po akcji Weroniki Telengi zrobiło się 28:24 dla CCC.

Na przerwę drużyny zeszły przy stanie 35:34 dla Arki, w dodatku w połowie trzeciej kwarty w ekipie gości po cztery faule miały już Keisha Hampton i Klaudia Gertchen. Obraz gry jednak nie zmienił się i polkowiczanki nadal stawiały faworyzowanym gospodyniom zacięty opór.

W 28. minucie po wolnym Laury Miskiniene było 51:47 dla mistrzyń Polski, ale zawodniczki z Dolnego Śląska ponownie popisały się znakomitą serią. Podopieczne trenera Karola Kowalewskiego rzuciły 10 punktów z rzędu i w 33. minucie prowadziły 57:51.

Gdynianki błyskawicznie odrobiły straty. Od razu za trzy trafiły Balintova, a po akcjach Artemis Spanou i Kunek w 36. minucie wygrywały 59:57. 84 sekundy przed końcem koszykarki Arki miały w zapasie już sześć „oczek” – 65:59.

21 sekund przed ostatnią syreną, przy stanie 67:63 dla gospodyń, faul techniczny popełniła Kunek i cztery sekundy później był już remis 67:67. Najpierw Aaryn Ellenberg-Wiley wykorzystała rzut wolny, a następnie Amerykanka nie pomyliła się zza linii 6,75 metra.

Australijka zrehabilitowała się jednak za wcześniejsze przewinienie i cztery sekundy przed końcem przypieczętowała zwycięstwo swojego zespołu.

VBW Arka Gdynia – CCC Polkowice 69:67 (24:18, 11:16, 16:19, 18:14)

VBW Arka Gdynia: Alice Kunek 20, Barbora Balintova 17, Laura Miskiniene 14, Marissa Kastanek 9, Artemis Spanou 5, Angelika Slamova 2, Sonja Greinacher 2, Amalia Rembiszewska 0, Aldona Morawiec 0

CCC Polkowice: Aaryn Ellenberg-Wiley 23, Keisha Hampton 13, Weronika Gajda 11, Dragana Stankovic 11, Klaudia Gertchen 5, Kamile Nacickaite 2, Weronika Telenga 2, Alicja Grabska 0

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 1-0 dla Arki. Drugi mecz odbędzie się w niedzielę o godz. 17:00 także w Gdyni.