Były szef Justyny Kowalczyk ustanowił rekord świata w biegu narciarskim

Zimowe
Były szef Justyny Kowalczyk ustanowił rekord świata w biegu narciarskim
fot. PAP/EPA
Anders Aukland ustanowił w niedzielę rekord świata w biegu narciarskim.

Anders Aukland, były szef Justyny Kowalczyk w długodystansowym norweskim zespole zawodowym Team Santander, ustanowił w niedzielę rekord świata w biegu narciarskim, pokonując bez przerwy 700 kilometrów.

Aukland wystartował w sobotę o godzinie 6 rano w trzyosobowym zespole na części trasy biegowej na wzgórzu Holmenkollen w Oslo z pętlą wokół jeziora Myllen.

 

ZOBACZ TAKŻE: Martin Johnsrud Sundby zakończył karierę

 

Po wyrównaniu rekordu świata należącego do Simena Solli i wynoszącego 528 kilometrów zawodnicy kontynuowali bieg. Joar Thele zakończył go na 550. kilometrze, a Simen Oestensen zatrzymał się na 610. po 37 godzinach biegu.

 

Aukland pobiegł samotnie dalej, kończąc bieg w niedzielę o godzinie 23. po pokonaniu 700 kilometrów.

 

- Jestem wykończony i czuje się jak dobrze wytłuczony kotlet, ale była to świetna dwudniowa zabawa, której nie żałuję. Teraz czekam ,aż ktoś się zdecyduje na próbę poprawienia tego wyczynu - powiedział kanałowi telewizji NRK, który śledził jego bieg przez dwa dni.

 

Również w niedzielę inny Norweg poprawił rekord świata w biegu 24-godzinnym. 28-letni Eirik Asdoel pokonał w tym czasie 476 kilometrów, o cztery więcej niż poprzedni rekordzista Fin Hans Maenpaa.

 

48-letni Aukland jest mistrzem olimpijskim w sztafecie z Salt Lake City (2002). Razem z bratem Joergenem założył w 2007 roku pierwszy norweski prywatny zespół zawodowy zespól długodystansowy Team Xtra Personel. W 2013 roku zmieniono jego nazwę na Team Centric, a w 2015 na Team Santander, w którego barwach w latach 2015-2017 startowała Kowalczyk. Obecnie zespół nazywa się Team Ragde Eiendom.

NP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie