Kwalifikacje do MŚ w snookerze: Kacper Filipiak odpadł w trzeciej rundzie

Kacper Filipiak nie zagra w snookerowych mistrzostwach świata.

Kacper Filipiak przegrał z Chińczykiem Zhao Xintongiem w trzeciej rundzie kwalifikacji do snookerowych mistrzostw świata. 24-latek triumfował 6:3. Porażka sprawiła, że Polak wypadł z grona zawodowców i... zakończył karierę.

Utalentowany Chińczyk był sporym faworytem tego spotkania i szybko przejął inicjatywę nad wydarzeniami na stole. Wygrywające brejki w wysokości kolejno 64 i 55 punktów dały mu prowadzenie 2:0. W trzeciej partii przewagę 27 punktów przy 27 punktach pozostałych na stole miał Polak, jednak Xintong skutecznie wbił wszystkie bile kolorowe i zdołał doprowadzić do remisu. O tym, kto wygra tego frejma, przesądziła więc dogrywka na czarnej bili, w trakcie której lepszy ostatecznie okazał się Polak.

Czwartego frejma od wbijania rozpoczął Chińczyk, jednak sporą szansę na doprowadzenie do remisu miał Filipiak. Ostatecznie na rozgrywce na bilach kolorowych więcej spokoju zachował Xintong, który zapisał kolejną partię na swoją korzyść. Zawodnicy na regulaminową przerwę zeszli więc z wynikiem 3:1 dla leworęcznego Chińczyka.

Pierwszy frejm po przerwie przez większość czasu przebiegał pod dyktando Polaka. Skuteczna gra Xintonga pod koniec sprawiła jednak, że ostatecznie to on triumfował w piątej partii, zwiększając prowadzenie. Zwiększył przewagę jeszcze bardziej po kolejnym frejmie, w którym wbił brejka w wysokości 88 punktów. W odpowiedzi Filipiak zanotował 89 punktów w jednym podejściu i zmniejszył straty. Solidny brejk Polaka w kolejnym frejmie (63 punkty) sprawił, że wynik z jego perspektywy wyglądał jeszcze nieco korzystniej - 3:5.

Korzystnie nie wyglądał jednak wynik na koniec meczu. Xintong ostatecznie wygrał 6:3 i zameldował się w czwartej, ostatniej rundzie kwalifikacji. 24-latek w decydującym o awansie do mistrzostw świata meczu zmierzy się z Samem Craigiem, który w poniedziałek w imponującym stylu rozbił Hosseina Vafaeia 6:0.

Porażka sprawiła, że Filipiak wypadł z grona zawodowców i... ogłosił zakończenie kariery. "Po 13 latach kończę grać w snookera" - napisał na swoim koncie na Facebooku.

Po 13 latach kończę grać w snookera. Długość i owocność kariery zawdzięczam całej rodzinie oraz Gosi i Mariuszowi...