Formuła 1: Włosi na stałe chcą co roku organizować dwa wyścigi

Moto
Formuła 1: Włosi na stałe chcą co roku organizować dwa wyścigi
fot. PAP
Włosi na stałe chcą co roku organizować dwa wyścigi Formuły 1.

Włoska Federacja Sportów Motorowych wystąpiła do Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) z oficjalną propozycją, aby od sezonu 2021 w Italii zawsze rozgrywane były dwie rundy mistrzostw świata Formuły 1.

Przed wybuchem pandemii koronawirusa we Włoszech zazwyczaj odbywała się jedna runda - Grand Prix Włoch. W ubiegłym roku, gdy z powodu pandemii kilka rund zostało całkowicie odwołanych, FIA w porozumieniu z promotorem F1 amerykańską grupą finansową Libery Media zdecydowała, że w Italii odbędą się trzy rundy: GP Włoch, Toskanii i Emilii-Romanii. Imprezy rozegrano na torach Monza, Mugello i Imola.

 

ZOBACZ TAKŻE: Valtteri Bottas zainwestował w klub hokejowy z Lahti

 

Aktualnie Włochy są jednym z kilku nielicznych państw na świecie, które mają działające trzy nowoczesne tory wyścigowe, a co najważniejsze, wszystkie posiadają licencję FIA.

 

Gorącym zwolennikiem przyznania na stałe Włochom dwóch rund mistrzostw świata F1 jest 56-letni Stefano Domenicali. W przeszłości był dyrektorem sportowym ekipy Ferrari, później współpracował z Audi i Lamborghini. W 2020 roku pełnił funkcje przewodniczącego komisji ds. wyścigów FIA, od stycznia 2021 został szefem F1.

 

- Włochy zasługują na to, aby organizować w sezonie dwie rundy Grand Prix. W naszym kraju napisano niezwykłe strony o tym sporcie, to przecież we Włoszech i we Francji narodziły się wyścigi samochodowe - uważa szef F1.

 

W tegorocznym sezonie we Włoszech zaplanowano dwie rundy mistrzostw świata. Pierwsza - GP Emilii-Romani na Imoli zostanie rozegrana w niedzielę 18 kwietnia, a druga - GP Włoch 12 września na Monzy.

NP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie