Pekin 2022: Bytom gospodarzem turnieju prekwalifikacyjnego hokeistek

Zimowe
Pekin 2022: Bytom gospodarzem turnieju prekwalifikacyjnego hokeistek
fot. PAP

Turniej prekwalifikacyjny hokeistek do igrzysk olimpijskich 2022 w Pekinie zostanie rozegrany w dniach 7-10 października na nowym lodowisku w Bytomiu – poinformował PZHL. Rywalami Polek będą zespoły Holandii, Meksyku i Turcji.

Do kolejnej rundy, zaplanowanej na listopad, awansuje najlepszy zespół. Ta faza będzie się składała z trzech turniejów. Ich zwycięzcy zagrają w decydującej rundzie, także złożonej z takiej liczby zawodów. Tam czekają już reprezentacje Czech, Węgier i Norwegii; Niemiec, Danii i Austrii oraz Szwecji, Francji i Słowacji.

 

ZOBACZ TAKŻE: W obawie przed zamieszkami odwołano mecze NBA, NHL i MLB

 

Występ na igrzyskach w Pekinie zapewniony ma sześć najlepszych drużyn rankingu (USA, Kanada, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Japonia) oraz ekipa gospodarzy.

 

W światowym rankingu IIHF Polska jest sklasyfikowana na 20. miejscu. Holandia zajmuje 18. pozycję, Meksyk - 26., a Turcja - 27.

 

- Cieszymy się, że mecze zostaną rozegrane na nowoczesnym obiekcie w Bytomiu, który w tym roku zostanie otwarty. Najtrudniejszym przeciwnikiem powinny być Holenderki, z którymi nasza reprezentacja przegrała w 2019 roku w MŚ Dywizji 1B. Teraz czas na rewanż – zapowiedziała wiceprezes polskiej federacji Marta Zawadzka.

 

Nowa arena lodowa w Bytomiu powstaje w miejscu poprzedniego lodowiska, zwanego "Stodołą", które nie miało w ogóle miejsc siedzących. Powstało w 1966 roku jako obiekt treningowy. Właściwa hala hokejowa miała stanąć obok, jednak plan nie został zrealizowany.

 

Bytomskie lodowisko ma zostać oddane do użytku w tym roku. Jego budowa będzie kosztowała 40 mln złotych, 15 mln wyniesie wsparcie Ministertwa Sportu. Widownia pomieści 1400 osób, w budynku znajdzie się m.in. 11 szatni i kawiarnia.

 

Igrzyska w Pekinie mają się odbyć w dniach 4-22 lutego 2022 roku.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie