EBL: Enea Zastal BC Zielona Góra ma finał na wyciągnięcie ręki

Enea Zastal prowadzi już 2-0 w półfinale Energa Basket Ligi! Zielonogórzanie tym razem pokonali WKS Śląsk Wrocław 87:76. Najlepszym strzelcem Enea Zastalu był Kris Richard 22 punktami i 8 asystami. 22 punkty dla WKS Śląska rzucił Kyle Gibson.

Koncentracja i energia zielonogórzan pozwoliła im prowadzić nawet 7:0 na początku meczu. Zespół trenera Olivera Vidina dość szybko zaczął odrabiać straty, a po rzutach Strahinji Jovanovicia przegrywał już tylko punktem. Nie do zatrzymania po chwili był jednak Kris Richard, z kolei dzięki zagraniu Geoffreya Groselle’a przewaga urosła do dziewięciu punktów. Sytuację poprawiał jeszcze Jovanović, ale po 10 minutach było 24:21. Drugą kwartę to WKS Śląsk rozpoczął od serii - 8:2 - w tym fragmencie rewelacyjny był Aleksander Dziewa. Enea Zastal odpowiadał trójkami w wykonaniu Berzinsa, Richarda oraz Bowlina, co uspokoiło wydarzenia na parkiecie. Po późniejszej kontrze wykończonej przez Rolandsa Freimanisa mistrzowie uciekali na 10 punktów. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 41:33.

Trzecią kwartę zespół trenera Vidina rozpoczął od serii 8:0, całkowicie niwelując straty. Po trójce Kyle’a Gibsona wychodził później na prowadzenie, a parkiet za przewinienia musiał opuścić Skyler Bowlin. Spotkanie ponownie się wyrównało, ale tylko na chwilę. Świetnie w końcówce tej części meczu zaprezentował się Łukasz Koszarek - po jego trójce po 30 minutach było 69:59. W kolejnej kwarcie seria 7:0 i kolejne akcje Brembly’ego oraz Groselle’a sprawiały, że przewaga urosła nawet do 14 punktów. Trafienia Gibsona poprawiały jeszcze sytuację, chociaż nie wystarczyły już do doprowadzenia do remisu. W kluczowych momentach ponownie skuteczny był Freimanis, a Enea Zastal wygrał 87:76 i jest już o krok od awansu do finału!

Zastal Enea BC Zielona Góra - Śląsk Wrocław 87:76 (24:21, 17:12, 28:26, 18:17)

Zastal Enea BC Zielona Góra: Kris Richard 22, David Brembly 14, Rolands Freimanis 14, Janis Berzins 12, Geoffrey Groselle 8, Łukasz Koszarek 8, Skyler Bowlin 7, Cecil Williams 2, Krzysztof Sulima 0

Śląsk Wrocław: Kyle Gibson 22, Strahinja Jovanovic 20, Aleksander Dziewa 14, Ben McCauley 8, Elijah Stewart 4, Mateusz Szlachetka 3, Michał Gabiński 3, Szymon Tomczak 2, Ivan Ramljak 0, Jan Wójcik 0, Kacper Gordon 0

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 2-0 dla Zastalu. Wszystkie mecze półfinałowe rozgrywane są w turniejowej "bańce" w Ostrowie Wlkp. ze względu na bezpieczeństwo drużyn w dobie pandemii.