Liga Mistrzów: Półfinał dla Manchesteru City! Borussia Dortmund zdominowana

Manchester City awansował do półfinału Ligi Mistrzów.

Manchester City pokonał Borussię Dortmund 2:1 (4:2 w dwumeczu) i awansował do półfinału Ligi Mistrzów. Bramki dla "The Citizens" zdobyli Riyad Mahrez i Phil Foden, z kolei honorowe trafienie dla gospodarzy odnotował Jude Bellingham. Rywalem "Obywateli" w półfinale będzie Paris Saint-Germain.

Od początku meczu większą inicjatywę wykazywali piłkarze Manchesteru City wymieniając podania w środku pola i przesuwając się pod bramkę przeciwnika. W dogodnych sytuacjach odnajdywali się również zawodnicy BVB, konkretnie Mahmoud Dahoud, ale jego strzał w 7. minucie okazał się zbyt lekki.

Kluczowa okazała się sytuacja z 15. minuty. Długą piłkę przyjął Erling Haaland, który szybko oddał ją w środek pola karnego. Strzału spróbował Dahoud, ale próbę zablokował obrońca. Do bezpańskiej piłki doszedł Jude Bellingham i pięknym uderzeniem trafił w róg po rękawicach Edersona. W Dortmundzie było 1:0, a wynik 2:2 w dwumeczu dawał awans piłkarzom Borussii.

Manchester City musiał ruszyć do ataku i tak też uczynił. W ofensywie wyróżniał się Kevin De Bruyne, który często odnajdywał się w okolicach pola karnego gospodarzy. Nie inaczej było w 26. minucie gdy uderzył na bramkę Hitza z linii szesnastego metra, ale piłka odbiła się tylko od poprzeczki.

Swoje okazje mieli także Riyad Mahrez, który zdecydował się na zaskakujący strzał oraz Oleksandr Zinczenko, który z kolei uderzał głową, ale zawsze na wysokości zadania stawali obrońcy Borussii oraz świetnie broniący Hitz. Niemiecki golkiper zachował czyste konto do końca pierwszej połowy.

Druga partia znów wskazywała na przewagę "The Citizens". Manchester próbował wszelkich okazji wywierając presję na niemieckim rywalu i to właśnie najlepsza sytuacja narodziła się z błędu przeciwnika. Arbiter dostrzegł zagranie ręką we własnym polu karnym u Emre Cana, ale dla pewności zweryfikował swój osąd przy pomocy VARu. Na ostateczną decyzję musieliśmy poczekać dłuższą chwilę, ale w końcu sędzia wskazał na wapno.

Do ustawionej na "jedenastce" piłki podszedł Mahrez, który pokonał bramkarza pewnym strzałem w okolice prawego słupka. Wynik 1:1 oraz 2:3 w dwumeczu dawał awans drużynie City.

Okazję na podwyższenie miał niedługo później Rodri, ale strzał głową trafił tylko w poprzeczkę.

Kolejny gol dla "Obywateli" wisiał w powietrzu. W 74. minucie potężne uderzenie oddał De Bruyne, ale piłkę na aut bramkowy zdołał wybić Hitz. City miało rzut rożny, a krótko rozegrana piłka powędrowała wprost pod nogi Phila Fodena. Ten niewiele się zastanawiając oddał strzał, a piłka wpadł między słupki po rękach golkipera. Manchester City prowadził 2:1 oraz 4:2 w dwumeczu, co oznaczało, że Borussia musi strzelić trzy bramki, aby myśleć o awansie do półfinału.

Gospodarze próbowali, ale nie wynikało z tego nic konkretnego. Okazje miało także City, które mogło sobie jednocześnie pozwolić na większy komfort w grze. W samej końcówce Edersona próbował postraszyć Emre Can, ale piłka poszybowała daleko ponad poprzeczką. Sędzia doliczył jeszcze cztery minuty i ostatecznie odgwizdał koniec spotkania.

Manchester City awansował do półfinału Ligi Mistrzów, w którym na angielską drużynę czeka już Paris Saint-Germain. To pierwszy awans do tej fazy rozgrywek dla "The Citizens" pod wodzą Pepa Guardioli.

Borussia Dortmund - Manchester City 1:2 (0:1)
Bramki: Bellingham 15 - Mahrez 55 (k), Foden 75

Borussia Dortmund: Marwin Hitz - Mateu Morey (81. Steffen Tigges), Manuel Akanji, Mats Hummels, Raphael Guerreiro - Jude Bellingham (80. Julian Brandt), Emre Can, Mahmoud Dahoud (75. Thorgan Hazard) - Ansgar Knauff (68. Giovanni Reyna), Erling Braut Haaland, Marco Reus

Manchester City: Ederson - Kyle Walker, John Stones, Ruben Dias, Ołeksandr Zinczenko - Kevin De Bruyne, Rodri, Ilkay Gundogan - Riyad Mahrez (88. Raheem Sterling), Bernardo Silva, Phil Foden

Pierwszy mecz: 1:2. Awans: Manchester City.

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2020/2021 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.