Tokio 2020: Rosjanie w strojach bez emblematów narodowych

Inne
Tokio 2020: Rosjanie w strojach bez emblematów narodowych
fot. PAP
Rosjanie w strojach bez emblematów narodowych.

Rosyjscy sportowcy wystartują w igrzyskach w Tokio w niebiesko-czerwono-białych strojach, ale bez emblematów narodowych, co jest wynikiem sankcji za stosowanie w tym kraju systemowego dopingu.

Firma ZASPORT zaprezentowała w środę kolekcję ubrań dla rosyjskich olimpijczyków. Nie ma na strojach ani flagi, ani godła, a zamiast nich jedynie logo Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

ZOBACZ TAKŻE: 36 reprezentacji potwierdziło przyjazd do Chorzowa na MŚ w sztafetach

 

Podczas igrzysk w Tokio sportowcy tego kraju nie usłyszą też swojego hymnu. Oficjalnie będą startować jako przedstawiciele RKOl pod angielskim akronimem "ROC".

 

Decyzją Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) z grudnia ubiegłego roku Rosjanie przez dwa lata nie będą mogli startować w najważniejszych wydarzeniach, jak igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata, pod flagą swojego kraju. W 2019 roku kierowana przez Witolda Bańkę Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła reprezentantów tego kraju na cztery lata, jednak CAS skrócił o połowę okres kary.

 

Rosjanie występowali już pod neutralną flagą na zimowych igrzyskach olimpijskich w 2018 roku w Pjongczangu.

Kryzys w rosyjskim sporcie trwa od 2015 roku, a jego ostatnia odsłona dotyczyła podejrzenia o manipulacje danymi, jakie WADA otrzymała z moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Pracujący na zlecenie światowej agencji eksperci informatyczni stwierdzili, że z tych rejestrów usunięto setki podejrzanych wyników.

NP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie