UEFA zagroziła klubom, które chcą stworzyć Superligę. Rozłam w światowym futbolu?

Piłka nożna
UEFA zagroziła klubom, które chcą stworzyć Superligę. Rozłam w światowym futbolu?
Fot. PAP/EPA
UEFA stanowczo zagroziła klubom, które są gotowe ogłosić utworzenie Superligi.

W niedzielę "New York Times" oraz "The Times" poinformowały, że ogłoszenie powstania Superligi jest kwestią godzin. Na odpowiedź UEFA nie trzeba było długo czekać. Europejska federacja wraz ze związkami i ligami piłkarskimi w Anglii, Włoszech i Hiszpanii wydały oświadczenie, w którym zagroziły klubom, dążącym do założenia nowych rozgrywek. Karą miałoby być wykluczenie z wszelkich innych rozgrywek.

W nowych rozgrywkach miałoby wziąć udział co najmniej 12 klubów z najsilniejszych lig Europy. Gotowe do gry w Superlidze są Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Tottenham i Liverpool z Anglii, Real Madryt, Atletico Madryt i FC Barcelona z Hiszpanii oraz AC Milan, Inter Mediolan i Juventus z Włoch. Format rozgrywek zakłada rozgrywanie meczów w środku tygodnia - każdy grałby z każdym u siebie i na wyjeździe, a najlepsze zespoły mierzyłyby się w fazie play-off. Zwycięzcę Superligi wyłaniałby finał.

 

Twórcy rozgrywek zakładali rezygnację z gry w Lidze Mistrzów (lub Lidze Europy), podlegającej UEFA, ale jednocześnie chcieli oczywiście rywalizować dalej w rozgrywkach ligowych we własnych krajach. Teraz okazuje się, że raczej nie będzie to możliwe. UEFA przekonała federacje piłkarskie w Anglii, Hiszpanii i Włoch, a także spółki zarządzające rozgrywkami ligowymi w tych krajach do zablokowania tego pomysłu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Bayern wydał oświadczenie. Padły stanowcze słowa o deklaracji Hansiego Flicka

 

- UEFA, Angielska federacja piłkarska i Premier League, hiszpańska federacja piłkaska i La Liga, a także włoska federacja piłkarska i Serie A dowiedziały się, że kilka angielskich, hiszpańskich i włoskich klubów planuje ogłoszenie stworzenia tak zwanej zamkniętej Superligi. Gdyby coś takiego się stało, chcemy podkreślić, że pozostaniemy zjednoczeni w walce, mającej na celu powstrzymanie tego cynicznego projektu, opartego na interesie własnym kilku klubów w czasie, gdy społeczeństwo bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje solidarności - napisano w oświadczeniu.

 

 

- Rozważymy wszelkie możliwe i dostępne nam środki - zarówno sądowe, jak i sportowe, aby temu zapobiec. Piłka nożna opiera się na otwartej rywalizacji i sportowych zasadach. Nie może być inaczej. FIFA, sześć federacji piłkarskich i kluby, których to dotyczy, zostaną wykluczone z wszelkich innych rozgrywek - krajowych, europejskich i światowych. Piłkarze tych klubów mogą też zostać wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji - zagrożono.

 

Oznacza to, że piłkarze największych piłkarskich klubów, zrzeszonych w Superlidze, nie mogliby reprezentować barw narodowych i dotyczyłoby to nie tylko Europejczyków.

 

Jednocześnie podziękowano klubom z innych krajów m.in. z Francji i Niemiec, które odmówiły udziału w Superlidze. Według dziennika "New York Times" oferty takie miały otrzymać PSG, Bayern Monachium oraz Borussia Dortmund.

 

- Wzywamy wszystkich miłośników piłki nożnej, kibiców i polityków, aby włączyli się w walkę z tym projektem, gdyby faktycznie został on zapowiedziany. Starania będące w interesie nielicznych trwają już zbyt długo. Wystarczy - napisano na koniec w oświadczeniu UEFA.

 

MB, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie