Liga Mistrzów: Zatwierdzono nowy format rozgrywek od sezonu 2024/25

Piłka nożna
Liga Mistrzów: Zatwierdzono nowy format rozgrywek od sezonu 2024/25
fot. PAP
Zatwierdzono nowy format LM od sezonu 2024/25

Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zatwierdził nowy format Ligi Mistrzów, który ma obowiązywać od sezonu 2024/25 - poinformowała niemiecka agencja dpa. Planowane jest m.in. zwiększenie liczby uczestników z 32 do 36 oraz zwiększenie liczby meczów.

Na razie są to jedyne znane szczegóły, reszta ma zostać ogłoszona później. Jednak już kilka tygodni temu o nowym formacie pisały media. Jeśli te doniesienia się sprawdzą, każda drużyna ma rozegrać spotkania z 10 rywalami, których wyłoni losowanie. Na podstawie liczby zdobytych punktów zostanie ustalona kolejność w tabeli.

 

Osiem najlepszych zespołów zakwalifikuje się bezpośrednio do 1/8 finału, natomiast ekipy z miejsc 9-16 zmierzą się w barażach z rywalami z pozycji 17-24. Reszta zostanie wyeliminowana.

 

Później, od 1/8 finału, faza play off będzie już identyczna z tą rozgrywaną obecnie - system mecz i rewanż, u siebie i na wyjeździe.

 

ZOBACZ TAKŻE: Chelsea gra o dwa finały. Czy pomoże jej marokański artysta?

 

Zwiększy się zatem ogólna liczba meczów w sezonie LM. Obecnie finaliści rozgrywają sześć spotkań grupowych i po dwa w kolejnych rundach fazy pucharowej - łącznie 13 meczów. Nowe przepisy zakładają 10 spotkań "ligowych" i siedem w play offach (plus ewentualne dwa mecze barażowe).

 

 

Decyzja o zmianie formatu LM, o którym dyskutowano przez blisko dwa lata, znalazła się w cieniu rozmów o Superlidze - nowych rozgrywkach, która ma stworzyć 12 spośród najsilniejszych klubów na Starym Kontynencie. Jeśli dojdą one do skutku, wówczas jej uczestników zabraknie w Champions League, a także Lidze Europy.

 

Projekt ma powstać mimo kontrowersyjnego kompromisu UEFA, która zobowiązała się przeznaczyć dwa z czterech nowych miejsc w LM na dzikie karty dla najlepszych klubów w rankingu, stworzonym na podstawie występów we wcześniejszych sezonach europejskich pucharów, które nie zdołają zakwalifikować się do Champions League inną drogą.

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2020/2021 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie