Prezydent UEFA potwierdza. Piłkarze z Superligi zostaną wykluczeni z Euro i mundialu

Piłka nożna
Prezydent UEFA potwierdza. Piłkarze z Superligi zostaną wykluczeni z Euro i mundialu
Fot. PAP
Prezydent UEFA Alexander Ceferin potwierdził, że piłkarze, którzy zagrają w Superlidze, nie będą mogli grać dla swoich drużyn narodowych.

"Prezydent UEFA Alexander Ceferin potwierdził, że piłkarze, którzy zagrają w Superlidze, nie będą mogli grać dla swoich drużyn narodowych, co będzie się wiązać z zakazem występów w finałach mistrzostw świata i mistrzostw Europy" - poinformował na Twitterze Fabrizio Romano, włoski dziennikarz współpracujący z dziennikiem "The Guardian" oraz z telewizją Sky Sports.

W niedzielę późnym wieczorem ogłoszono powstanie Superligi - nowych rozgrywek, które mają odbywać się w środku tygodnia i wystartować w możliwie najwcześniejszym terminie.

 

"AC Milan, Arsenal FC, Atletico Madryt, Chelsea FC, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur dołączyły do grona klubów założycielskich. Kolejne trzy kluby mają dołączyć do rozgrywek" - ogłoszono w komunikacie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zbigniew Boniek ostro o Superlidze. "Futbol jest dla wszystkich"

 

"Stworzenie SuperLigi zbiegło się w czasie z globalną pandemią, która przyspieszyła niestabilność obecnego modelu ekonomicznego europejskiego futbolu. Przez wiele lat Kluby Założycielskie próbowały poprawić jakość i intensywność obecnych rozgrywek europejskich w każdym sezonie, poprzez stworzenie formatu rozgrywek dla czołowych klubów i piłkarzy, aby móc rywalizować ze sobą regularnie" - wyjaśniono.

 

Już kilka godzin wcześniej UEFA zagroziła, że na kluby uczestniczące w Superlidze nałoży surowe sankcje. "UEFA, FIFA, sześć federacji piłkarskich i kluby, których to dotyczy, zostaną wykluczone z wszelkich innych rozgrywek - krajowych, europejskich i światowych. Piłkarze tych klubów mogą też zostać wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji" - podkreślono.

 

 

Mimo tego, w poniedziałek Manchester United, Juventus, Milan oraz Inter opuściły Europejskie Stowarzyszenie Klubów. Prezesem tego stowarzyszenia przestał być szef Juventusu Andrea Agnelli. Oznacza to rozłam w światowym futbolu i wielką piłkarską wojnę. Jak donosi włoski dziennikarz Fabrizio Romano, prezydent UEFA Alexander Ceferin potwierdził, że piłkarze z klubów, tworzących Superligę, nie będą mogli reprezentować swoich krajów.

 

- Zawodnicy, którzy zagrają w Superlidze, otrzymają zakaz gry w mistrzostwach świata i w finałach Euro. Nie będą mogli grać dla swoich drużyn narodowych - powiedział.

 

 

Ceferin odniósł się także do faktu, że kluby założycielskie są dziś jednymi z największych klubów świata.

 

ZOBACZ TAKŻE: Maciej Sawicki: Na Kongresie UEFA w Genewie panuje atmosfera wojny

 

- To tak zwane wielkie kluby. Oczywiste jest, że dzisiejsze duże kluby nie zawsze takimi były. Juventus grał w Serie B, a Manchester United przed czasami Alexa Fergusona... nawet nie wiem, gdzie był. Zastosujemy wobec nich takie sankcje, które możemy nałożyć na mocy prawa - podkreślił Ceferin.

 

 

W tym celu Ceferin spotka się z prawnikami. Wspólnie zadecydują, jakie sankcje nałożyć natychmiast na kluby, biorące udział w obecnej edycji Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, a które znalazły się w gronie klubów założycielskich Superligi.

 

- Postaramy się wykorzystać wszelkie możliwe sankcje wobec klubów Superligi. Tak szybko jak tylko będzie to możliwe, należy zablokować ich udział we wszystkich naszych rozgrywkach. Ich zawodników również - zapowiedział Ceferin.

 

 

Przypomnijmy, że półfinale tegorocznej Ligi Mistrzów znalazły się Real Madryt, Chelsea, Manchester City i PSG. Trzy pierwsze z wymienionych klubów są wśród założycieli Superligi. Czy w związku z tym możliwe, że UEFA zablokuje własne rozgrywki w finałowym etapie? Najbliższe dni dadzą odpowiedź na to pytanie.

 

MB, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie