Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police wywalczyły mistrzostwo Polski

Chemik Police wywalczył mistrzostwo Polski siatkarek!

W czwartym meczu finału Tauron Ligi Grupa Azoty Chemik Police wygrała z Developresem SkyRes Rzeszów 3:1. Taki wynik oznacza, że w rywalizacji do trzech zwycięstw policzanki pokonały rywalki 3–1 i wywalczyły mistrzostwo Polski po raz dziewiąty w historii.

Pierwsza odsłona czwartego finałowego starcia miała zacięty przebieg i żadna ze stron nie była w stanie uzyskać znaczącej i trwałej przewagi. Co prawda, po bloku Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej, przyjezdne odskoczyły na trzy oczka (14:17), ale gospodynie błyskawicznie zniwelowały straty. Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Najpierw skutecznym atakiem popisała się Sinead Jack Kisal, a po chwili Olga Strantzali obiła blok rywalek (25:23).

Druga partia od początku toczyła się przy przewadze rzeszowianek (3:6, 6:10). Gospodynie złapały punktowy kontakt (12:13), ale po serii dobrych zagrywek Kiery Van Ryk, Developres odbudował przewagę (12:18). Policzanki zerwały się do odrabiania strat i w końcówce dopięły swego! Po trzech skutecznych atakach i bloku Jovany Brakocevic-Canzian prowadziły 23:22. Trzy kolejne piłki padły jednak łupem rywalek. Atak Van Ryk, blok i atak Alexandry Lazić przyniosły rzeszowiankom punkty na wygranie seta (23:25).

Siatkarki z Rzeszowa udanie rozpoczęły również kolejnego seta. Po asie serwisowym Marty Krajewskiej było 6:8, a później 8:11. Policzanki szybko odrobiły jednak straty. Po asie serwisowym Brakocevic-Canzian było 11:11 i znów oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip. W końcówce gospodynie uzyskały przewagę (22:19), ale rzeszowianki jeszcze zerwały się do walki. Po ataku Jeleny Blagojević złapały punktowy kontakt (23:22). Ataki Kisal i Brakocevic-Canzian rozstrzygnęły jednak seta na korzyść Chemika (25:22).

Policzanki z animuszem weszły w kolejną partię. Po dwóch asach serwisowych Natalii Mędrzyk było 4:1, później 8:3, a ich gra jeszcze rozkręcała się z akcji na akcję. Rywalki nie były już w stanie wiele zdziałać. Po punktowym bloku Jack Kisal różnica wynosiła już dziesięć oczek (18:8). W tej sytuacji gospodynie spokojnie utrzymywały przewagę i zmierzały po mistrzostwo. Skuteczny blok policzanek przypieczętował ich zwycięstwo w wielkim finale (25:15).

Najwięcej punktów: Jovana Brakocevic-Canzian (23), Agnieszka Kąkolewska (13), Sinead Jack Kisal (12) – Chemik; Kiera Van Ryk (24), Jelena Blagojević (12), Alexandra Lazić (10), Anna Stencel (10) – Developres. MVP: Jovana Brakocevic-Canzian.

Chemik: Marlena Kowalewska, Olga Strantzali, Agnieszka Kąkolewska, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Łukasik, Sinead Jack Kisal – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk, Paulina Bałdyga. Trener: Ferhat Akbas.
Developres: Marta Krajewska, Jelena Blagojević, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Kiera Van Ryk, Alexandra Lazić, Anna Stencel – Aleksandra Krzos (libero) oraz Juliette Fidon-Lebleu, Magdalena Grabka. Trener: Stephane Antiga.

Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 3—1 dla Chemika.

Tauron Liga siatkarek: Finał – wyniki:

2021-04-10: Developres SkyRes Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police 3:2 (25:20, 29:31, 22:25, 25:22, 15:13)
2021-04-13: Grupa Azoty Chemik Police – Developres SkyRes Rzeszów 3:2 (21:25, 21:25, 25:22, 25:16, 15:13)
2021-04-20: Grupa Azoty Chemik Police – Developres SkyRes Rzeszów 3:1 (25:23, 23:25, 25:22, 25:15).