Twitter o wstrzymaniu Superligi: "Pozostał super smród". "Zaraz będą musieli zapłacić, żeby ich do UEFA przyjęli"

Piłka nożna
Twitter o wstrzymaniu Superligi: "Pozostał super smród". "Zaraz będą musieli zapłacić, żeby ich do UEFA przyjęli"
fot. PAP/EPA
Superliga, która miała za zadanie całkowicie odmienić piłkarski świat, upada zanim jeszcze weszła w życie.

Superliga, która miała za zadanie całkowicie odmienić piłkarski świat, upada zanim jeszcze weszła w życie. Wśród dwunastu klubów-założycieli było aż sześć gigantów z Anglii - Manchester City, Chelsea FC, Manchester United, Liverpool FC, Arsenal FC i Tottenham Hotspur, ale wszystkie zgodnie się wycofały. Zebraliśmy najciekawsze opinie użytkowników Twittera ze świata piłki nożnej.

Superliga to projekt autorstwa 12 spośród najsilniejszych klubów na Starym Kontynencie, zakładający stworzenie nowych rozgrywek, konkurencyjnych dla pucharów europejskich pod egidą UEFA. Miało w nich uczestniczyć 20 zespołów, z których 15 ma mieć stałe miejsce w turnieju, a pozostałe pięć będzie się zmieniać co sezon.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jak Boniek został wiceprezydentem UEFA?

 

Inicjatywę skrytykowało wiele różnych środowisk piłkarskich, m.in. prezydenci UEFA i FIFA, byli i obecni piłkarze, a także trenerzy, kluby kibica oraz przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Niepochlebnie wyrazili się o nim również trenerzy Juergen Klopp i Josep Guardiola, prowadzący kluby mające pierwotnie występować w Superlidze, odpowiednio - Liverpool i Manchester City.

 

Także krajowe federacje piłkarskie i delegaci wypracowali podczas Kongresu w Montreux wspólne, krytyczne stanowisko. - Kongres UEFA stanowczo podkreśla, że zamknięta Superliga jest sprzeczna z ideą tego, co to znaczy być "europejskim": z ideą jedności, otwartości, wsparcia i bazowania na wartościach sportowych. UEFA i jej federacje członkowskie wierzą w prawdziwie europejski model oparty o otwarte rozgrywki, solidarność i podział (wpływów), w celu zbalansowania i rozwoju tej gry, co będzie korzystne dla wszystkich, a także promocję europejskich wartości - napisano w komunikacie, opublikowanym na Twitterze przez sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej Macieja Sawickiego.

 

 

Autorzy oświadczenia zarzucają odłączającym się od istniejących europejskich struktur piłkarskich klubom, że przekreślają spuściznę wypracowywaną przez lata przez wiele zespołów, nie tylko tych najbogatszych.

 

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz wiceprezydent UEFA - Zbigniew Boniek zamieścił stanowczy wpis na Twitterze dotyczący całego zamieszania z Superligą.

 

 

W równie mocnym tonie wypowiedzieli się za pośrednictwem Twittera Maciej Wandzel oraz Bogusław Leśnodorski.

 

 

Z kolei Arsenal przeprosił w oświadczeniu, podsumowując w jednym zdaniu “zamieszanie” z Superligą. - Popełniliśmy błąd i przepraszamy - ogłosili działacze londyńskiego klubu. W podobnej tonacji wypowiedzieli się włodarze Manchesteru United.

 

- Witajcie wszystkich. Zjednoczenie fanów dziedzictwa na całym świecie zapewniło najbardziej zwycięską noc w historii przeciwko franczyzom piłkarskim. Miłego dnia - napisał były angielski napastnik, a obecnie szanowany ekspert piłkarski, Gary Lineker.

 

 

Radość z takiego obrotu spraw wyraził były obrońca reprezentacji Anglii i legendarny zawodnik Manchesteru United - Rio Ferdinand. Z kolei decyzję o wycofaniu się angielskich klubów z Superligi pochwala również były bramkarz 'Synów Albionu" i słynny w przeszłości golkiper Arsenalu - David Seaman.

 

 

 

Sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej w środę zamieścił wpis na Twitterze we własnym imieniu. - Miała być tzw. Super Liga a pozostał super smród. Trzeba to teraz dobrze wywietrzyć i dużo wysiłku włożyć w odbudowę relacji i współpracę - napisał Sawicki.

 

A.J., Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie