Florentino Perez: Projekt Superligi jeszcze nie upadł

Piłka nożna
Florentino Perez: Projekt Superligi jeszcze nie upadł
fot. PAP/EPA
Prezes Realu Madryt Florentino Perez, jeden z architektów piłkarskiej Superligi.

Prezes Realu Madryt Florentino Perez, jeden z architektów piłkarskiej Superligi, uważa, że ten projekt jeszcze nie upadł, a jego krytykom przekazał, że są w błędzie. Poza tym - jak dodał - kluby, które podpisały umowę, nie mogą dobrowolnie odejść.

W czwartek rano stacja radiowa SER wyemitowała wywiad z szefem Realu, który jest jednocześnie przewodniczącym Superligi (ESL). Perez odniósł się w nim m.in. do słów jednego ze swoich zastępców w ESL, prezesa Juventusu Turyn Andrei Agnellego, który w środę przyznał, że "jeśli ma być szczery, to projekt nie będzie teraz kontynuowany".

 

W niedzielę ogłoszono, że 12 czołowych klubów piłkarskich Starego Kontynentu: Manchester City i United, Chelsea, Arsenal, Liverpool i Tottenham Hotspur z Anglii, hiszpańskie Real Madryt, Barcelona i Atletico Madryt oraz Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan z Włoch zdecydowało się utworzyć zamknięte rozgrywki, w których docelowo miało wziąć udział 20 zespołów.

 

Zobacz także: Upada pomysł organizacji Superligi! Na pokładzie zostały trzy kluby

 

Jednak pod wpływem silnej krytyki i presji z różnych stron, m.in. UEFA, FIFA, polityków i kibiców, już we wtorek pierwsze kluby-założyciele zaczęły się wycofywać. W środę na placu boju pozostały praktycznie tylko Real i Barcelona, zatem powszechnie uznano, że projekt w tych okolicznościach nie ma racji bytu.

 

- Lawina krytyki, jaka na nas spadła, była taka, jakbyśmy kogoś zabili, jakbyśmy zabili, a co najmniej chcieli zabić futbol. A nasz cel był całkiem inny - chcieliśmy piłkę nożną uratować - podkreślił Perez.

 

Hiszpański działacz i przedsiębiorca wskazał, że choć działa w futbolu od ponad 20 lat, to jeszcze nigdy nie widział takich zagrożeń jak teraz. - Superliga miała być kołem ratunkowym rzuconym piłkarstwu. Być może nasz pomysł nie został najlepiej zaprezentowany i wyjaśniony, ale... nie dano nam szansy. Pracowaliśmy wspólnie nad nim trzy lata - dodał szef "Królewskich", który wskazał, że absolutnie nie spodziewał się takich reakcji z niemal wszystkich stron.

 

Perez zaznaczył, że jego zdaniem projekt nie upadł i należy do niego wrócić, choćby ze względu na obecny format rywalizacji w Lidze Mistrzów. - Jest stary i nieatrakcyjny. Emocje zaczynają się dopiero od ćwierćfinałów - ocenił.

 

Na pytanie, dlaczego przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do Superligi nie zapytał o zdanie kibiców-członków klubu, odparł: - A czy pytam ich, z którymi piłkarzami chcę podpisać kontrakt.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze