EBL: Brązowy medal dla WKS Śląska Wrocław! Elijah Stewart bohaterem

Koszykarze WKS Śląska Wrocław wywalczyli brązowe medale EBL.

Koszykarze Śląska Wrocław zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski. W trzecim, decydującym meczu w "bańce" w Ostrowie Wlkp. pokonali po dogrywce Legię Warszawa 86:85 (14:24, 31:20, 14:15, 20:17, 10:9) i wygrali rywalizację 2-1.

Początek meczu lepiej układał się dla Legii, która po zagraniu Earla Watsona prowadziła 5:0. Później ta różnica urosła do 10 punktów dzięki trójce Lestera Medforda i kolejnej akcji Watsona. WKS Śląsk miał spore problemy w ofensywie, a drużyna z Warszawy to wykorzystywała i utrzymywała dużą różnicę na swoją korzyść. Po rzutach wolnych Jamela Morrisa po 10 minutach było 24:11. Kyle Gibson i Aleksander Dziewa w drugiej kwarcie zaczęli reagować na sytuację. Po zagraniu 2+1 tego pierwszego dość szybko wrocławianie zbliżyli się na pięć punktów. Po chwili do remisu doprowadził już Dziewa, a przewagę ekipie trenera Olivera Vidina dawał Mateusz Szlachetka. Teraz to Legia nie potrafiła dotrzymać kroku rywalom. Ostatecznie jednak dzięki trafieniom Lestera Medforda oraz Walerija Lichodieja pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 44:42.

W trzeciej kwarcie sytuacja zmieniała się właściwie co rzut. Bardzo ważnymi zawodnikami byli z jednej strony - Earl Watson oraz z drugiej Strahinja Jovanović. Żadna ekip nie potrafiła jednak zbudować większej przewagi. Ostatecznie dzięki rzutom wolnym Jakuba Karolaka i Dariusza Wyki po 30 minutach było 59:56. Również kolejna część meczu przyniosła spore emocje. Drużyna trenera Olivera Vidina potrafiła wychodzić na prowadzenie - było to możliwe dzięki trafieniom Kyle’a Gibsona. Niezwykle aktywny był też Aleksander Dziewa, a po akcji Jovanovicia wydawało się, że to WKS Śląsk ma zwycięstwo w kieszeni. Kluczową akcję 2+1 wykonał Karolak, a to oznaczało remis! Później rzutu na zwycięstwo nie trafił Medford, a to przyniosło dogrywkę.

W dodatkowym czasie gry kibice znowu zobaczyli wielkie emocje. Dzięki Nickolasowi Nealowi to Legia w pewnym momencie była bliżej sukcesu. Końcówka należała jednak do Elijaha Stewarta. Amerykanin najpierw trafił rzuty wolne, a po chwili trójkę na zwycięstwo! WKS Śląsk wygrał dzięki niemu 86:85 i zdobył brązowe medale EBL!

To 15. brązowy medal wrocławian, którzy są także 17-krotnymi mistrzami Polski.

Ostatni raz Śląsk Wrocław cieszył się z medalu w 2008 (trzecie miejsce), warszawianie stawali na podium w 1969 roku (złoty medal).