Zamieni skok w dal na rzecz... bobsleja! Wielkie wyzwanie mistrza olimpijskiego

Inne
Zamieni skok w dal na rzecz... bobsleja! Wielkie wyzwanie mistrza olimpijskiego
fot. PAP
Greg Rutherford spróbuje swoich sił w bobslejach.

Mistrz olimpijski z Londynu w skoku w dal Greg Rutherford, który w 2018 r. z powodu problemów zdrowotnych zakończył karierę, postanowił wrócić do sportu, ale diametralnie zmienić dyscyplinę. Brytyjczyk chce powalczyć o udział w zimowych igrzyskach w Pekinie w... bobslejach.

"Wracam i zamierzam przejść do historii. Wiem, że dla większości wydaje się to niemożliwe, by przez rok przygotowywać się do igrzysk i stawiać sobie za cel zdobycie medalu, ale... taki mam plan. Zamierzam trenować niesamowicie mocno, by dostać się do zespołu, a następnie stanąć na podium. To jest możliwe. Nie mam zamiaru trenować tylko po to, by zająć 25. miejsce" - zacytował "The Guardian" 34-latka, który ma pełnić rolę rozpychającego.

 

Rutherford ma w dorobku, obok olimpijskiego złota z Londynu, także brąz z Rio de Janeiro (2016) oraz złoto mistrzostw Europy (2014) i mistrzostw globu z Pekinu (2015). Za ten ostatni sukces otrzymał nagrodę dla najlepszego lekkoatlety Europy 2015 roku.

 

Brytyjczyk pochodzi ze sportowej rodziny i przeszłości uprawiał nie tylko lekkoatletykę. Jako młody chłopak grał w piłkę nożną w zespole Aston Villa. Natomiast jego dziadek - Jock Rutherford - był najstarszym piłkarzem w historii londyńskiego Arsenalu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Powstaje kolejny dokument o Zlatanie Ibrahimovicu. Emisja przed Euro 2020

 

Podczas lockdownu Ruterford rozpoczął treningi bobslejowe pod okiem amerykańskiego szkoleniowca Stu McMillana. Trenował razem z dwukrotną mistrzynią olimpijską w bobslejach w barwach Kanady Kaillie Humphries (2010 i 2014), która od 2019 r. reprezentuje USA.

 

Zamiana "królowej sportu" na bobsleje jest znana w świecie sportu. Uczyniły tak m.in. Amerykanki Lauryn Williams i Lolo Jones. Ta pierwsza, mistrzyni olimpijska w sztafecie 4x100 m z Londynu i srebrna z Aten na 100 m, w Soczi wywalczyła olimpijskie srebro z Elaną Meyers. Została w ten sposób piątą osobą w historii, która zdobyła medal na letnich i zimowych igrzyskach.

 

Brytyjczycy mają w dorobku pięć medali olimpijskich w bobslejach: złoto w dwójce z 1964 r., srebro z pierwszych igrzysk w Chamonix z 1924 r. w czwórce oraz brązowe z 1936, 1998 i ostatnio w 2014 roku po dyskwalifikacji dwóch osad, także w czwórce.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze