Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda nie awansował do ćwierćfinału

Inne
Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda nie awansował do ćwierćfinału
fot. PAP
Jan-Krzysztof Duda stoczył wyrównany pojedynek z mistrzem świata Magnusem Carlsenem

Jan-Krzysztof Duda wygrał trzy partie, jedną zremisował i jedną przegrał. Ten dorobek polskiego arcymistrza w trzecim dniu New in Chess Classic, piątego z cyklu turniejów online szachów szybkich Champions Chess Tour, nie dał mu awansu do ćwierćfinału. Duda zdobył 7 punktów zajął 13. miejsce wśród 16 uczestników.

Pierwszą fazę rywalizacji wygrał niepokonany w turnieju mistrz świata Norweg Magnus Carlsen - 10,5 pkt z 15 partii przed Amerykaninem Hikaru Nakamurą i Szachrijarem Mamiedjarowem z Azerbejdżanu - po 9,5. Kolejne miejsca dające awans do ćwierćfinału zajęli Amerykanin Wesley So i Lewon Aronian z Armenii - po 9, startujący pod flagą FIDE Irańczyk Alireza Firouzja, Wietnamczyk Le Quang Liem i Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu - po 8,5.

 

W odróżnieniu od niedzieli, kiedy zdobył tylko punkt z pięciu partii, w poniedziałek, dniu swoich 23. urodzin, Duda zaprezentował bardzo dobrą dyspozycję. Zdobył 3,5 punktu, czyli tyle samo, co w dwóch poprzednich dniach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Giri pokonał Niepomniaszczego w finale Magnus Carlsen Invitational

 

Polak rozpoczął od pewnego zwycięstwa białymi nad norweskim debiutantem w cyklu, ostatnim w klasyfikacji Johanem-Sebastianem Christiansenem. W kolejnej rundzie, grając czarnymi z liderem Carlsenem, poniósł jedyną tego dnia porażkę. Toczył z mistrzem świata wyrównany pojedynek, w którym miał swoje szanse. Następnie zremisował z Nakamurą, po czym pokonał czarnymi typowanego na następcę Carlsena 17-letniego Firouzję oraz białymi innego debiutanta, Anglika Gawaina Jonesa.

 

W ćwierćfinale od wtorku rywalizować będą Carlsen z Radżabowem, Nakamura z Liemem, Mamiedjarow z Firouzją i So z Aronianem.

 

Meltwater Champions Chess Tour, czyli organizowana przez Play Magnus Group szachowa Liga Mistrzów, z sumą nagród 1,5 mln dolarów, składa się z 10 imprez rozgrywanych w kolejnych miesiącach.

 

W New Chess in Classic pula wynosi 100 tys. dolarów, a zwycięzca otrzyma 30 tys. Szachiści rywalizują w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię. 16 uczestników rozgrywa najpierw w ciągu trzech dni 15 rund systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych awansuje do fazy pucharowej, w której odbywać się będą dwudniowe mecze (cztery partie dziennie) - ćwierćfinałowe, półfinałowe i finał.

 

Cykl zakończy się 3 października 2021 i po raz pierwszy w historii wyłoni najlepszego zawodnika sezonu w rywalizacji online.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie