Pekin 2022: Łyżwiarze szybcy rozpoczęli przygotowania do igrzysk

Zimowe
Pekin 2022: Łyżwiarze szybcy rozpoczęli przygotowania do igrzysk
fot. Materiały prasowe
Misja Pekin 2022 rozpoczęta. Polscy łyżwiarze szybcy trenują we Władysławowie

Polscy łyżwiarze szybcy rozpoczęli już przygotowania do kolejnego sezonu. Po wyjątkowo krótkiej przerwie, bo poprzedni dopiero co się zakończył. - Następny będzie wyjątkowy, bo przecież mamy igrzyska olimpijskie, a wcześniej kwalifikacje do nich. Jesteśmy skupieni i zmotywowani, bo wiemy, że czeka nas ciężka robota, którą musimy dobrze wykonać mówi Szymon Palka, jeden z reprezentantów Polski, którzy trenują w Cetniewie.

W drugiej połowie kwietnia pracę rozpoczęła kadra męska, prowadzona przez trenerów Witolda Mazura i Artura Wasia.

 

- W poprzednim sezonie pouciekało nam dużo rzeczy. Zawodnicy łapali wirusa, były przerwy w treningach, zresztą w ogóle późno zaczęliśmy. Teraz chcieliśmy tego uniknąć i już w połowie kwietnia rozpoczęliśmy przygotowania. Zaczęliśmy od testów wydolnościowych, później byliśmy  też na długiej przejażdżce rowerowej, niezbyt intensywnej. W pierwszej części sezonu ta niska intensywność ćwiczeń dominuje, ale robimy też wprowadzenie do mocniejszych treningów - mówi trener Mazur.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wielki powrót. Polski mistrz olimpijski myśli o kolejnych igrzyskach

 

W poprzednim sezonie panczeniści startowali tylko w zawodach w Polsce oraz w mistrzostwach Europy, zawodach Pucharu Świata i mistrzostwach świata, które rozegrano podczas pięciotygodniowego pobytu w "bańce" w holenderskim Heerenveen.

 

- Pandemia trochę pokrzyżowała nam życie, ale też nauczyła nas pokory i odpowiedzialności. Za dziesięć miesięcy igrzyska, za siedem miesięcy kwalifikacje, więc jest naturalne, że jesteśmy na tym celu skoncentrowani. Jestem zadowolony ze startów, choć nie do końca mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z wyników. Udało się rywalizować w mistrzostwach świata, tryb startowania został podtrzymany i nie mamy dzięki temu dwuletniej przerwy od startów międzynarodowych - komentuje reprezentant Polski Marcin Bachanek.

 

Biało-Czerwoni przygotowania do sezonu rozpoczęli w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo we Władysławowie.

 

- Później pojedziemy prawdopodobnie za granicę, gdzie będziemy wykonywać pracę tlenową, głównie jeżdżąc na rowerze. W kolejnym etapie dokładamy do tego wrotki i już zaczynamy powoli wracać do naszych naturalnych ruchów, jak na torze łyżwiarskim - tłumaczy Palka.

 

Celem głównym celem przed igrzyskami jest... zakwalifikowanie się do nich.

- Będę zadowolony, jeśli dostanę się na igrzyska olimpijskie. Indywidualnie chciałbym być w czołowej piętnastce, ale myślę jeszcze o drużynie, w której musimy "wejść w buty" naszych kolegów Konrada Niedźwiedzkiego, Jana Szymańskiego i Zbigniewa Bródki, co jest naprawdę trudnym zadaniem. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy, by ich godnie zastąpić - dodaje panczenista Stoczniowca Gdańsk.

 

ZOBACZ TAKŻE: Mistrz olimpijski walczy w szpitalu z COVID-19


W łyżwiarstwie szybkim o kwalifikacje olimpijskie można walczyć tylko w sezonie olimpijskim.

 

- Niestety w naszym sporcie tak jest i do tego musimy być dobrze przygotowani. To będzie na przełomie listopada i grudnia, więc wtedy musimy być w wysokiej dyspozycji po raz pierwszy. Kolejny raz już na igrzyskach. Zrobimy wszystko, by jak najwięcej zawodników z tej grupy zakwalifikowało się. Jest szansa na drużynę, są też szanse na indywidualne kwalifikacje. Na pewno będziemy mocno walczyć - zapewnia trener Mazur.

 

O swoich celach mówił też Marcin Bachanek.

 

- Marzeniem jest wysłuchanie Mazurka Dąbrowskiego na podium, ale mnie zadowoli już sam start. Nigdy jeszcze nie rywalizowałem na igrzyskach olimpijskich, więc nie obrażę się, jeśli na pierwszych zapłacę frycowe, a dopiero na kolejnych powalczę z najlepszymi o podium - powiedział klubowy kolega Palki.


Sezon międzynarodowy rozpocznie się jesienią. Pierwsze zawody Pucharu Świata zaplanowane są na 12-14 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Informacja prasowa, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie