Sporting Braga chce opuścić stadion wybudowany na Euro 2004

Piłka nożna
Sporting Braga chce opuścić stadion wybudowany na Euro 2004
fot. PAP
Piłkarze Sportingu Braga.

Władze Sportingu Braga zapowiedziały, że planują wycofać się z rozgrywania spotkań na stadionie miejskim w Bradze, jednym z najbardziej nowoczesnych, a zarazem najdroższych obiektów wybudowanych z okazji rozgrywanych w Portugalii piłkarskich mistrzostw Europy w 2004 r.

Jak poinformował burmistrz Bragi Ricardo Rio, dyrekcja Sportingu złożyła już do miejscowego ratusza projekt budowy nowego stadionu w miejscu, w którym przed 2004 r. rozgrywała swoje mecze ekipa "Minhotos".


ZOBACZ TAKŻE: Cristiano Ronaldo nie chce tego zaakceptować! Może odejść z Juventusu

 

Zgodnie z projektem modernizacja stadionu im. 1 Maja w Bradze miałaby kosztować 60 mln euro, czyli ponad trzykrotnie mniej niż wyniósł koszt budowy stadionu miejskiego, tzw. Pedreiry. Wysokie wydatki wiązały się z faktem, że konstruowany z myślą o ME w 2004 r. obiekt powstał w dawnym kamieniołomie. Taką też nazwą jest potocznie określany przez Portugalczyków nowoczesny stadion w stolicy regionu Minho.

 

Z ustaleń lizbońskiego dziennika "Correio da Manha" wynika, że Sporting Braga chce pokryć wydatki na budowę nowego stadionu z własnej kasy. Dyrekcja twierdzi, że powrót na macierzysty obiekt im. 1 Maja jest popierany przez większość kibiców. Świadczą o tym przeprowadzane w ostatnich latach sondaże wśród adeptów Sportingu.

 

Według projektu kompleksowo zmodernizowany "stary" stadion w Bradze dysponować m.in. hotelem, basenami oraz rozbudowaną strefę gastronomiczną.

 

Jak twierdzi cytowany przez media prezes Sportingu Antonio Salvador, nowy obiekt ma bardziej służyć kibicom niż "Kamieniołom". Ten, zdaniem szefa portugalskiego klubu, "powstał jedynie po to, aby wygrywać konkursy architektoniczne".

 

Przed wybuchem pandemii, w rezultacie której wprowadzono zakaz wchodzenia widzów na trybuny, średnio na każdym meczu na liczącym ponad 30,1 tys. miejsc stadionie w Bradze obecnych było 12 tys. osób.

 

"Kamieniołom" był dotychczas uznawany za jeden z nielicznych stadionów wybudowanych na Euro 2004, który był rentowny. Trzy inne opłacalne inwestycje to stołeczne stadiony Luz i Alvalade, na których mecze rozgrywają lizbońska Benfica oraz Sporting, a także stadion FC Porto – tzw. Dragao.

 

Wśród 10 wybudowanych od podstaw lub zmodernizowanych na Euro 2004 portugalskich stadionów najmniej wydarzeń odbywa się na obiektach w Loule, Leirii, Aveiro oraz Coimbrze. Niekiedy organizowane są tam mecze piłkarskich reprezentacji narodowych Portugalii.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie