Nina Patalon selekcjonerką polskich piłkarek nożnych

Piłka nożna
Nina Patalon selekcjonerką polskich piłkarek nożnych
fot. PAP
Nina Patalon została wybrana w czwartek przez zarząd PZPN selekcjonerką polskich piłkarek nożnych.

Nina Patalon została wybrana w czwartek przez zarząd PZPN selekcjonerką polskich piłkarek nożnych – poinformował związek. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku, zastąpiła Miłosza Stępińskiego.

Patalon poprowadziła już „tymczasowo” zespół narodowy w towarzyskim spotkaniu ze Szwecją. 13 kwietnia w Łodzi biało-czerwone przegrały 2:4. Poprzednio pracowała z kadrą U-17, ostatnio U-19.

 

Stępiński oddał się do dyspozycji zarządu PZPN po zakończeniu bez awansu eliminacji do mistrzostw Europy, a władze federacji zadecydowały się poszukać jego następcy. Pracował z piłkarkami od lipca 2016, kiedy zastąpił Wojciecha Basiuka, w momencie gdy Polki straciły szansę na awans do ME.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ryan Giggs stanął przed sądem. Była gwiazda futbolu nie przyznaje się do winy 

 

Biało-czerwone 23 lutego przegrały na wyjeździe z Hiszpanią 0:3 w swoim ostatnim meczu grupowym eliminacji. Tylko zwycięstwo dawało im możliwość gry w barażach o finały. Ostatecznie zajęły trzecie miejsce w grupie, za Hiszpankami i Czeszkami, wyprzedzając Mołdawię i Azerbejdżan.

 

- Jestem przekonany, że to dobry moment, aby reprezentację Polski kobiet przejęła kobieta, co wpisuje się w światowy trend. Nina Patalon ma bardzo dużą wiedzę o żeńskim futbolu, zwłaszcza krajowym. Uważam, że należy dać jej szansę. Poprowadziła już kobiecą reprezentację Polski w kwietniowym meczu towarzyskim z brązowym medalistą ostatnich mistrzostw świata, Szwecją, w którym kadra zaprezentowała otwarty i ofensywny futbol, co podobało się kibicom – ocenił prezes PZPN Zbigniew Boniek, cytowany w komunikacie.

 

Podkreślił, że piłka kobieca będzie jednym z filarów federacji w nadchodzących latach.

 

- Impuls do dalszego rozwoju da z pewnością dobra postawa reprezentacji. Naszym celem jest awans na mistrzostwa Europy w 2025 roku, chociaż oczywiście równie ważne są eliminacje mistrzostw świata, które rozpoczną się już we wrześniu – zaznaczył.

 

Patalon jest jedyną w Polsce trenerką z licencją UEFA Pro, pełni funkcję Koordynatorki Szkolenia Piłki Nożnej Kobiet w PZPN.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie