Andrzej Bargiel zdobył szczyt Yawash Sar II. Zjechał z niego na nartach

Zimowe
Andrzej Bargiel zdobył szczyt Yawash Sar II. Zjechał z niego na nartach
fot. PAP
Andrzej Bargiel zdobył szczyt Yawash Sar II. Zjechał z niego na nartach

Do tej pory nikomu nie udało się tam wspiąć. W piątek Andrzej Bargiel wpisał się w historię podboju Karakorum. Zdobył szczyt pakistańskiego Yawash Sar II, a następnie zjechał z niego na nartach. Udaną próbę wejścia na wierzchołek góry podjął w piątek rano polskiego czasu. Musiał na bieżąco kreować drogę, o czym przed wyprawą mówił w Polsat News.

Bargiel na wyprawę wyruszył w połowie kwietnia. Jak wówczas mówił, w ciągu czterech tygodni zamierza zdobyć dwa szczyty - Laila Peak i Yawash Sar II w Pakistanie.

 

W piątek został pierwszym człowiekiem, który zostawił tam ślady - nie tylko butów zresztą, ale i nart, ponieważ po zdobyciu drugiego ze szczytów postanowił z niego zjechać.

 

Bargiel rozpoczął atak na wierzchołek Yawash Sar II rankiem polskiego czasu - informował portal tatromaniak.pl.

 

"To ekscytujące, że będziemy musieli kreować drogę"

Wspinacz musiał przejść przez przełęcz na wysokości 5 tys. metrów, co - jak opisywał - jest dobrą okazją do aklimatyzacji. - To ekscytujące, że będziemy musieli kreować drogę. Nie działamy na bazie informacji wspinaczy, którzy byli tam wcześniej – uznał w Polsat News.

 

Z kolei Laila Peak to według niego "jeden z najpiękniejszych szczytów". - Miałem okazję przechodzić pod nim w 2017 roku i on robi wrażenie. Jest bardzo eksponowany, strzelisty i wyjątkowy - zapewniał.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa z Andrzejem Bargielem przed wyprawą na Yawash Sar II

 

Jak opisywał Bargiel, fakt, że szczyty, które zamierza zdobyć, mają "zaledwie" po 6 tys. metrów, niczego im nie odbiera, mimo że ma już na koncie sławne ośmiotysięczniki – Broad Peak czy K2.

 

– Ośmiotysięczniki działają na wyobraźnię i wszystkim się wydaje, że zdobywanie tych szczytów to jest największa wartość. A w alpinizmie wcale tak nie jest. Wysokość przekłada się na rzadsze powietrze i cięższe poruszanie się, bo energii na tych wysokościach mamy mniej. Ale niższe szczyty, nawet w Tatrach, bywają skomplikowane.

Sukcesy polskiego wspinacza

Andrzej Bargiel w 2015 roku jako pierwszy w historii zjechał ze szczytu Broad Peak (8051 m n.p.m.), a w 2018 - z K2 (8611 m n.p.m.).

 

Ma też na koncie inne osiągnięcia, takie jak czasowy rekord w zdobyciu "Śnieżnej Pantery" - pięciu siedmotysięczników, na które wspiął się zaledwie w czasie 30 dni oraz rekord w zdobyciu Manaslu (8156 m n.p.m.) w czasie nieco ponad 14 godzin.

wka/prz/polsatnews.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze