Druga porażka polskich siatkarek w sparingu z Czeszkami

Trener Waldemar Kawka prowadził reprezentację w zastępstwie selekcjonera Jacka Nawrockiego.

Po czwartkowej porażce 0:4 z Czeszkami, w drugim meczu sparingowym polskie siatkarki pokazały zgoła odmienne oblicze. Dobrze prowadzone przez młodą rozgrywającą Martynę Łazowską imponowały walecznością i wiarą we własne umiejętności. Czeszki, które są w pełni formy przed europejskimi kwalifikacjami, miały duże problemy z przełamaniem twardo grających młodych rywalek. Polskie siatkarki przegrały w Prostejovie z reprezentacją Czech 2:3.

Trener Waldemar Kawka zdecydował, że mecz rozpocznie zupełnie inny wyjściowy skład niż dzień wcześniej. Do Polski na badania lekarskie udała się Julia Nowicka, w rozgrzewce nie uczestniczyła Paulina Damaske, a z pierwszej szóstki pozostała w składzie tylko Aleksandra Gryka.

Polskie siatkarki rozpoczęły w dobrym rytmie uzyskując dwu-trzypunktową przewagę. Widać było dużą mobilizację i ofiarność w obronie. Czeszki miały problemy ze sforsowaniem wysokiego polskiego bloku, na ich korzyść przemawiały jednak spryt i doświadczenie. Polki z minuty na minutę grały coraz lepiej pokazując urozmaicone, widowiskowe zagrania zdecydowanie wygrały pierwszego seta. W kolejnym rozdrażnione Czeszki zagrały dużo skuteczniej w ataku i sprawiały dużo kłopotów trudną zagrywką. Gospodynie prowadziły 17:12 by po serii zagrywek Marty Ziółkowskiej i udanych akcjach w bloku i ataku Zuzanny Góreckiej przegrywać 17:18. Polki nie wypuściły okazji z rąk i po ataku Olivii Różański prowadziły 2:0 w setach.

Trzecia partia od pierwszej do ostatniej piłki przebiegała pod dyktando Czeszek. Naszym siatkarkom nie pomogły nawet liczne zmiany w składzie. W czwartym secie siatkarki obu zespołów uspokoiły emocje i pewnie rozgrywały akcje przy własnym przyjęciu zagrywki. Czeszki pierwsze przełamały tę tendencję zdobywając trzy punkty z rzędu przy własnej zagrywce i wychodząc na prowadzenie 16:13. Polskie siatkarki z ogromną ofiarnością walczyły w obronie, po której skutecznie kontratakowały skrzydłowe. Polki prowadziły już 19:22 i miały jedną piłkę meczową w górze, jednak w dramatycznych okolicznościach gospodynie doprowadziły do tie–breaka. Ostatni set był bardzo wyrównany. Biało-czerwone pokazały dobrą grę w bloku, Czeszki imponowały grą obronną. W końcówce wyszło większe doświadczenie rywalek, które bardzo cieszyły się z pokonania młodego polskiego zespołu.

W meczach przeciwko reprezentacji Czech nie zagrały zawodniczki, które najpóźniej kończyły sezon. Siatkarki z Grupy Azoty Chemika Police, Developresu SkyRes Rzeszów dopiero w czwartek pojawiły się na zgrupowaniu w Szczyrku, a w niedzielę do reprezentacji dołączą Aleksandra Wójcik, Klaudia Alagierska z ŁKS Commercecon oraz Malwina Smarzek-Godek (Igor Gorgonzola Novara).

Od poniedziałku cała grupa będzie już trenować razem i przygotowywać się do tegorocznej edycji Ligi Narodów (25 maja – 20 czerwca), która rozegrana zostanie we włoskim Rimini. Polki przed turniejem rozegrają jeszcze dwa spotkania kontrolne z Bułgarią w Łodzi (15–16 maja).

Czechy – Polska 3:2 (16:25, 23:25, 25:13, 26:24, 15:10)

Polska: Martyna Łazowska, Olivia Różański, Martyna Czyrniańska, Marta Ziółkowska, Weronika Szlagowska, Aleksandra Gryka – Monika Jagła (libero) oraz Justyna Łysiak (libero), Zuzanna Górecka, Monika Fedusio, Karolina Drużkowska, Weronika Centka. Trener: Waldemar Kawka.