Fortuna 1 Liga: Wiemy, kiedy pierwsi kibice zwiedzą muzeum Widzewa Łódź

Piłka nożna
Fortuna 1 Liga: Wiemy, kiedy pierwsi kibice zwiedzą muzeum Widzewa Łódź
fot. Cyfrasport
W czerwcu ma rozpocząć działalność muzeum Widzewa Łódź.

W czerwcu ma rozpocząć działalność muzeum Widzewa Łódź. Kibice chcący poznać historię 110-letniego klubu będą mogli zobaczyć w nim m.in. historyczny sztandar, koszulki, zdobywane na przestrzeni lat trofea, także odznaki, fotografie i dokumenty czterokrotnego piłkarskiego mistrza Polski.

Widzew pod koniec 2019 roku – jako pierwszy z polskich klubów – został wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów MKiDN. Od tego czasu trwały prace nad koncepcją instytucji, a następnie roboty budowalne w pomieszczeniach we frontowej części stadionu miejskiego, od al. Piłsudskiego.

 

Obecnie pomieszczenia, które wkrótce mają prezentować historię 110-letniego klubu, są już prawie gotowe. Otwarcie instytucji dla zwiedzających zaplanowano bowiem na 1 czerwca.

 

"Mamy nadzieję, że będzie to ważne dla każdego widzewiaka miejsce, do którego kibice z przyjemnością będą wracać i zabierać ze sobą znajomych. Historia Widzewa zasługuje na odpowiednią oprawę, a muzeum to tak naprawdę dopiero pierwszy, ale bardzo ważny i niezbędny krok do jej właściwego uhonorowania" – podkreślił prezes prezes Stowarzyszenia RTS Widzew Łódź Piotr Pietrasik.

 

Ekspozycja w poszczególnych strefach ma przedstawiać cztery etapy historii łódzkiego klubu.

 

Pierwsza z nich - pod nazwą "Początek" - będzie nawiązywać do początku XX wieku, kiedy powstawał Widzew. Znajdą się tam liczne nawiązania do środowisk robotniczych, z których wywodzi się klub. Druga strefa "Stara hala" będzie przypominała wyglądem starą halę sportową, a znajdą się w niej pamiątki dotyczące wszystkich sekcji Widzewa, w tym boksu. W trzeciej strefie, pod nazwą "Wielki Widzew" zaplanowano miejsce dla eksponatów z okresu lat 70. i 80. oraz pamiętnych występów łódzkiej drużyny w europejskich pucharach. Będzie to strefa poświęcona wyłącznie piłce nożnej, a honorowe miejsce zajmie tam sekcja dotycząca prezesa Ludwika Sobolewskiego. Natomiast w strefie czwartej "Stadion" prezentowana będzie najnowsza historia Widzewa.

 

Muzeum ma być skonstruowane w taki sposób, by z uwagi na jego stosunkowo niewielką przestrzeń łatwo wymieniać eksponaty. Jednym z najważniejszych będzie historyczny sztandar Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew. Jego renowację w ubiegłym roku przeprowadziła pracownia konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Poza tym w klubie zgromadzono wiele eksponatów, w tym m.in. puchary za mistrzostwo Polski i superpuchar oraz wiele innych trofeów, strojów, dyplomów, odznak, kronik, ksiąg pamiątkowych, dokumentów oraz inne cenne pamiątki o znaczeniu historycznym. Część ekspozycji ma mieć multimedialny charakter.

 

- W maju instalowane będzie przede wszystkim wyposażenie audio-wizualne oraz niezbędne do jego obsługi oprogramowanie i oprzyrządowanie. Do tego dojdą również kwestie wykończeniowe, ostatnie poprawki techniczne i przygotowanie witryny zewnętrznej – powiedział o końcowym etapie przygotowań do inauguracji dyrektor instytucji Tomasz Gawroński.

 

Widzew Łódź jest czterokrotnym piłkarskim mistrzem Polski (1981, 1982, 1996, 1997). W 1983 r. dotarł do półfinału Pucharu Europy, a w 1996 r. uczestniczył w fazie grupowej Ligi Mistrzów. O sile drużyny na przestrzeni lat stanowili tacy piłkarze jak Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek. Klub po upadku w 2015 r., jako nowy podmiot rozpoczął występy od 4. ligi, czyli piątego poziomu rozgrywkowego w Polsce. Obecnie łodzianie występują na zapleczu ekstraklasy. Po 28. kolejce zajmują siódme miejsce w tabeli.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Francja - Niemcy. Skrót meczu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie