Zaskakujący pomysł! Reprezentacja Włoch bez selekcjonera podczas siatkarskiej Ligi Narodów

Siatkówka
Zaskakujący pomysł! Reprezentacja Włoch bez selekcjonera podczas siatkarskiej Ligi Narodów
fot. PAP/Maciej Kulczyński
Siatkarze reprezentacji Włoch zmagania w Lidze Narodów rozpoczną meczem z Polską.

Liga Narodów siatkarzy odbędzie się w "bezpiecznej bańce" we włoskim mieście Rimini od 28 maja do 27 czerwca. Zaskakujący pomysł na rozegranie tej imprezy ma reprezentacja Italii. Gospodarze przystąpią do turnieju bez swego selekcjonera. Gianlorenzo Blengini będzie w tym czasie trenował z inną grupą zawodników.

Gianlorenzo Blengini ogłosił listę 28 siatkarzy i siedmiu członków sztabu szkoleniowego reprezentacji Italii na Siatkarską Ligę Narodów. Do 14 maja łączna lista członków delegacji zostanie zredukowana do 25. W trakcie turnieju tylko raz (12 czerwca) będzie można wymienić maksymalnie sześć osób.

 

Zobacz także: Terminarz meczów reprezentacji Polski siatkarzy w LN 2021

 

Jak się okazało, Włosi mają dość oryginalny pomysł na rozegranie tej imprezy. Część zawodników będzie występowała w VNL, a druga grupa będzie trenowała pod kierunkiem selekcjonera Blenginiego. 

 

– Blengini nie wchodzi do "bezpiecznej bańki", tylko pozostanie poza nią i zabierze ze sobą do treningów kilku ważnych zawodników. Włosi więc oryginalnie rozegrają ten sezon przed igrzyskami olimpijskimi – powiedział Marcin Lepa w Prawdzie Siatki.

 

W Lidze Narodów reprezentację Italii poprowadzi trener Antonio Valentini, a jego asystentem będzie Francesco Mattioli.

 

– Do "bańki" wpuszczą nie wszystkich swoich najlepszych siatkarzy. Domyślam się, że może chodzić np. o Simone Giannellego, który miał długi sezon, o Osmany Juantorenę, który ma już swoje lata, czy o kilku innych doświadczonych zawodników. Oni zostaną poza "bańką", by trenować z Blenginim, a druga połowa reprezentacji będzie się ogrywać, mierząc się z najlepszymi. Po Lidze Narodów obie grupy się połączą i Blengini wybierze zawodników, którzy pojadą na igrzyska – stwierdził dziennikarz Polsatu Sport.

 

Włosi rywalizację w fazie zasadniczej Ligi Narodów rozpoczną w piątek 28 maja, a pierwszym przeciwnikiem będzie reprezentacja Polski. Ostatni mecz tej części imprezy gospodarze zagrają 23 maja, a rywalem będą Niemcy. Półfinały i finały zostaną rozegrane 26 i 27 czerwca.

 

– Na opublikowanej długiej liście znajduje się duża grupa zawodników, która zostanie następnie podzielona... Część z nich pozostanie w składzie i zagra w siatkarskiej Lidze Narodów; część weźmie udział w innym rodzaju przygotowań. Wspólnie ze sztabem ustaliliśmy indywidualne podejście dla każdego zawodnika, co ma na celu posiadanie jak największej liczby siatkarzy, spośród których wybierzemy dwunastkę na igrzyska olimpijskie – powiedział trener Blengini, cytowany przez stronę włoskiej federacji.

 

– W przypadku niektórych siatkarzy przygotowanie skupi się na dużej liczbie spotkań rozgrywanych na arenie międzynarodowej, co ma przyczynić się do wzrostu ich formy. W tym samym czasie inni zawodnicy najpierw odpoczną, a później wrócą do pracy na siłowni. Pozostaną poza "bańką" i wezmą udział w przygotowaniach mających na celu uzyskanie jak najlepszej kondycji. Oczywiste jest, że obie ścieżki zostały zaprojektowane tak, abyśmy mieli szeroką grupę kandydatów na igrzyska olimpijskie – dodał selekcjoner reprezentacji Italii.

 

Rozgrywki Ligi Narodów są organizowane przez FIVB od 2018 roku, jako kontynuacja rozgrywanej w latach 1990–2017 Ligi Światowej. Dwie dotychczas rozegrane edycje wygrała Rosja (2018, 2019). W 2020 roku impreza została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Włosi dwukrotnie zostali sklasyfikowani w VNL na ósmym miejscu.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie