EBL: Wielkie emocje w finale! Enea Zastal nadal w grze o mistrzostwo Polski

Drużyna Enea Zastal BC Zielona Góra pokonała Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 105:101 w piątym finale koszykarskich mistrzostw Polski. Do rozstrzygnięcia meczu potrzebne były dwie dogrywki. Stan rywalizacji to 3:2 dla zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego

Początek spotkania był bardzo zacięty, chociaż głównie dzięki Rolandsowi Freimanisowi to zielonogórzanie mieli inicjatywę. Dopiero po późniejszych rzutach wolnych Treya Kella zespół z Ostrowa Wlkp. zdobywał małą przewagę. Świetny pojedynek strzelecki stoczyli Kris Richard oraz James Florence, a dzięki trójce tego ostatniego po 10 minutach było ostatecznie 28:26 dla Arged BMSlam Stali. W drugiej kwarcie zespół trenera Igora Milicicia zanotował małą serię 7:0, a po kolejnym trafieniu Florence’a miał sześć punktów przewagi. Enea Zastal nie pozwalał jednak na wiele więcej. Dzięki kolejnym rzutom Richarda i Freimanisa zbliżał się nawet na dwa punkty. Po chwili do remisu doprowadził Filip Put, co tylko zwiększało emocje. Dzięki trójce Skylera Bowlina to zielonogórzanie po pierwszej połowie byli lepsi - 52:49.

Aktywność Treya Kella pozwoliła ekipie trenera Igora Milicicia na małą serię 8:0 i powrót do prowadzenia. Teraz to drużyna z Zielonej Góry krok po kroku musiała odrabiać straty - udało się to po zagraniu Geoffreya Groselle’a. Ostrowianie ciągle byli blisko, ale nie do końca potrafili utrzymać świetne ofensywne tempo z poprzedniej połowy. Dzięki trójce Janisa Berzinsa po 30 minutach było 75:69 dla zespołu prowadzonego przez trenera Żana Tabaka. Kolejna seria - tym razem 7:0 w wykonaniu ostrowian - sprawiała, że znowu wracali na prowadzenie. Spotkanie było jednak niesamowicie wyrównane, a każdy kolejny rzut mógł zmieniać sytuację. Kluczowe były trójki Florence’a oraz Garbacza - to one ustawiały Arged BMSlam Stal w lepszej sytuacji. Enea Zastal walczył do końca, a do kolejnego remisu doprowadził Groselle. Richard miał nawet rzut na zwycięstwo, ale ostatecznie nie trafił, a to oznaczało… dogrywkę!

W doliczonym czasie gry obie ekipy miały problemy ze skutecznością - to oznaczało zaciętą rywalizację. Na 11 sekund przed końcem rzut z dystansu Janisa Berzinsa dał dwa punkty przewagi zespołowi z Zielonej Góry. Następnie do remisu doprowadził Trey Kell. Rzut na zwycięstwo znowu należał do Richarda, ale ponownie nie trafił i mieliśmy drugą dogrywkę! Niezwykle ważne rzuty trafiał Trey Kell, co dawało małą przewagę ekipie trenera Milicicia. Odpowiadał na to świetny Łukasz Koszarek, a Enea Zastal wygrał ostatecznie 105:101!

Zastal Enea BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 105:101 (26:28, 26:21, 23:20, 14:20, 1. dogr. 5:5, 2. dogr. 11:7)

Punkty:

Zastal Enea BC Zielona Góra: Łukasz Koszarek 25, Rolands Freimanis 21, Kris Richard 19, Geoffrey Groselle 15, Janis Berzins 10, Skyler Bowlin 6, Cecil Williams 5, Filip Put 4.

Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp.: Jakub Garbacz 27, James Florence 23, Trey Kell 23, Chris Smith 9, Mark Ogden 9, Roland Denzel Andersson 6, Josip Sobin 2, Jarosław Mokros 2.

W serii do czterech zwycięstw jest 3-2 dla Arged BMSlam Stali. Mecz nr 5 w czwartek od 19:30 w Polsacie Sport.