Popis byłego zawodnika Lecha Poznań w meczu ze szwedzkim gigantem. Ma szansę pojechać na Euro 2020?

Były zawodnik Lecha Poznań, który aktualnie decyduje o sile sztokholmskiego Djurgardens - Nicklas Barkroth (z prawej) ma za sobą świetny początek sezonu.

Były zawodnik Lecha Poznań, który aktualnie decyduje o sile sztokholmskiego Djurgardens - Nicklas Barkroth ma za sobą świetny początek sezonu. W ostatnim wygranym meczu ligowym 3:1 z mistrzem Szwecji - Malmoe FF, były pomocnik "Kolejorza" strzelił dwa gole oraz zanotował asystę. 29-latek w przeszłości występował w reprezentacji swojego kraju, a teraz kapitalnymi występami w barwach lidera Allsvenskan zwraca na siebie uwagę sztabu szkoleniowego "Trzech Koron".

Barkroth zawodnikiem Lecha był w sezonie 2017/18 oraz zaliczył początek rozgrywek 18/19, ale jeszcze jesienią 2018 roku za 200 tysięcy euro odszedł do Djurgardens. W zespole ze Sztokholmu występuje do dzisiaj. W 2019 roku z zespołem ze stolicy Szwecji zdobył nawet mistrzostwo kraju, ale jego statystyki nie były oszałamiające. Inaczej wygląda dorobek pochodzącego z Goeteborga zawodnika w tym sezonie.

W poniedziałkowym spotkaniu 4. kolejki szwedzkiej elity, Barkroth poprowadził Djurgardens do wygranej w prestiżowej potyczce z Malmoe FF. Były gracz Lecha w 31. minucie otworzył wynik, a w drugiej połowie powiększył swój dorobek o asystę przy trafieniu Aslaka Fonna Witry w 67. minucie oraz o kolejnego gola, którego strzelił trzy minuty później. Mistrzów Szwecji było stać tylko na bramkę honorową, którą zdobyli w 77. minucie, czyli chwilę przed zejściem Barkrotha z boiska.

Djurgarden z kompletem zwycięstw jest liderem Allsvenskan, a Barkroth z trzema trafieniami i dwiema asystami na koncie jest najlepszym strzelcem w zmaganiach ligowych. W tym sezonie wychowanek IFK Goeteborg rozegrał również sześć meczów w Pucharze Szwecji, w których zaliczył trafienie i asystę.

Kibice Lecha nie wspominają jednak Barkrotha zbyt dobrze, za którego klub ze stolicy Wielkopolski zapłacił 650 tysięcy euro IFK Norrkoping. Przy Bułgarskiej skrzydłowy ze Skandynawii rozegrał 25 meczów i zapisał na swoim koncie trzy asysty. Jak się okazuje w Djurgardens mieli więcej cierpliwości do Szweda, który rozgrywa właśnie swój czwarty sezon w stołecznym zespole. Warto wspomnieć, że jeszcze przed transferem do Lecha ówczesny zawodnik IFK Norrkoping był bardzo poważnie przymierzy przez Legię Warszawa.

Barkroth jest 6-krotnym reprezentantem Szwecji, ale ostatni mecz w drużynie narodowej rozegrał na początku 2017 roku, czyli ponad cztery lata temu. Kto wie, czy będąc w takiej formie, o ile ją utrzyma, być może znajdzie się w gronie piłkarzy, którzy otrzymają szansę gry na Euro 2020. Wtedy miałby okazję zagrać m.in. przeciwko reprezentacji Polski. Selekcjoner Janne Andersson w przeszłości korzystał z usług rewelacji tego sezonu w tamtejszej lidze. Do tej pory 29-latek zaliczył trzy asysty w zespole "Trzech Koron".

Co ciekawe, Barkroth jest trzykrotnym mistrzem swojego kraju, ale każdy z tych tytułów zdobywał z inny klubem. Pierwszy wywalczył w 2007 roku z IFK Goeteborg, na kolejny czekał aż do 2015 roku, gdy sięgnął po mistrzostwo z IFK Norrkoping. Z kolei ostatnie trofeum za mistrzostwo wzniósł dwa lata temu z Djurgardens. W Allsvenskan dotychczas rozegrał 211 meczów, w których strzelił 20 goli oraz zanotował 41 asyst.