ME w kajakarstwie górskim: Stawką ostatnie kwalifikacje olimpijskie

Inne
ME w kajakarstwie górskim: Stawką ostatnie kwalifikacje olimpijskie
fot. PAP
W czwartek we włoskiej miejscowości Ivrea rozpoczną się mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim.

W czwartek we włoskiej miejscowości Ivrea rozpoczną się mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim. Będzie to ostatnia szansa Polaków na wywalczenie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio w konkurencjach K1 mężczyzn i C1 kobiet.

W 2019 roku w mistrzostwach świata w La Seu d'Urgell prawo startu w igrzyskach dla Polski wywalczyli: w C1 Grzegorz Hedwig oraz w K1 Natalia Pacierpnik.

 

Nie udała się ta sztuka zawodniczkom startującym w kanadyjkach (nowa konkurencja, która w programie igrzysk zastąpi dwójki kanadyjkowe mężczyzn), ani - co było sporym zaskoczeniem - kajakarzom. W C1 Klaudia Zwolińska zajęła 20. miejsce, a w K1 Michał Pasiut był dopiero 38.

 

W Ivrei w jedynkach kajakowych mężczyzn będą pływać: brązowy medalista ubiegłorocznych ME w Pradze Mateusz Polaczyk oraz Pasiut i Krzysztof Majerczyk. W kwietniu w krajowych eliminacjach na torze Kolna w Krakowie niespodziewanie odpadł Dariusz Popiela.

 

ZOBACZ TAKŻE: ME w kajakarstwie: Poznań nowym gospodarzem zawodów

 

Przed Polakami poprzeczka nie jest zawieszona zbyt wysoko. Nie muszą rywalizować z reprezentantami najsilniejszych krajów, które już zapewniły sobie miejsce startowe w Tokio. Przeciwnikami biało-czerwonych będą m.in. zawodnicy z Belgii, Ukrainy, Irlandii, Macedonii Północnej i Serbii.

 

W C1 kobiet o przepustkę do Tokio będą walczyć Zwolińska i Aleksandra Stach, a rywalki to zawodniczki z krajów, które jeszcze kwalifikacji nie zdobyły, m.in. z Chorwacji, Rosji, Ukrainy i Węgier. Zwolińska wystartuje również w K1, obok Pacierpnik i Dominiki Brzeskiej.

 

- Z Polaków praktycznie zapewnione miejsce na igrzyskach ma tylko Hedwig w C1, niezależnie od wyniku w Ivrei. W K1 kobiet walczą o to Pacierpnik ze Zwolińską, a w K1 mężczyzn i w C1 kobiet sprawa jest prosta - kto wywalczy kwalifikację, ten pojedzie na igrzyska - przekazał wiceprezes PZKaj Bogusław Popiela.

 

- W Ivrei jesteśmy już blisko dwa tygodnie. Wszyscy są zdrowi, gotowi do walki, a pogoda dopisuje. Liczymy, że do Tokio pojedziemy w komplecie, czyli po jednym reprezentancie w każdej z czterech konkurencji - dodał.

 

Zawody rozpoczną się w czwartek od eliminacji K1 kobiet i mężczyzn. Do półfinału awansuje 40 kajakarzy i 30 kajakarek. W piątek w kanadyjkach awans do półfinału zapewni lokata w pierwszej "30" zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

 

Skład reprezentacji Polski na ME w Ivrei:

 

Kobiety

K1: Klaudia Zwolińska, Dominika Brzeska (obie Start Nowy Sącz), Natalia Pacierpnik (KKK Kraków)

C1: Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz), Aleksandra Stach (KKK Kraków)

 

Mężczyźni

K1: Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz), Krzysztof Majerczyk (Pieniny Szczawnica), Michał Pasiut (AZS AWF Kraków)

C1: Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz), Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków), Szymon Zawadzki (LKK Drzewica)

 

Slalom ekstremalny: Aleksandra Stach, Jarosław Zaziąbło, Michał Woś (wszyscy KKK Kraków)

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie