PGE Ekstraliga: Falubaz Zielona Góra - Stal Gorzów, czyli 101. lubuskie derby

Żużel
PGE Ekstraliga: Falubaz Zielona Góra - Stal Gorzów, czyli 101. lubuskie derby
fot. Cyfrasport
Piotr Protasiewicz

W 5. kolejce PGE Ekstraligi odbędą się pierwsze w tym sezonie lubuskie derby, czyli konfrontacja zespołów Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. Rywalizacja lokalnych rywali od lat rozpala emocje wśród kibiców Falubazu i Stali. Pierwsza tegoroczna jej odsłona w niedzielę, w Zielonej Górze.

Jak na razie statystki sezonowe przemawiają za Stalą Gorzów, która jest liderem ekstraligi z kompletem trzech zwycięstw. Falubaz na cztery mecze wygrał jeden i jest na 6. miejscu, jednak jak zawsze lubuskie derby rządzą się własnymi prawami.

 

„Dla mnie będą to 11. lubuskie derby i naprawdę każde zwycięstwo w nich smakuje podwójnie. Na pewno żużlowcy wiedzą, jakie to są zawody, nie trzeba ich nakręcać. Przygotowujemy się do tego meczu w spokoju i ciszy. Będziemy starali się sprawić miłą niespodziankę dla zielonogórskich kibiców” - powiedział trener Marwis.pl Falubazu Zielona Góra Piotr Żyto.

 

Trener Moich Bermudów Stali Gorzów Stanisław Chomski spodziewa się trudnej przeprawy w Zielonej Górze, jednak wierzy w sukces i potrzymanie dobrej passy swojego zespołu.

 

„Wiadomo, że te mecze uwalniają dodatkowe pokłady energii nie tylko wśród kibiców, ale i zawodników, nawet tych, którzy dotychczas zawodzili. To sprawia, że derby za każdym razem są dużym wyzwaniem i nigdy nie należy lekceważyć lokalnego rywala. Solidnie szykujemy się do tego spotkania i liczymy na zwycięstwo” – powiedział PAP Chomski.

 

W poprzednim sezonie lubuskie zespoły rywalizowały tylko w fazie zasadniczej. Nie było im dane zmierzyć się w play off. W Zielonej Górze Falubaz wygrał 50:40, a w rewanżu gorzowianie triumfowali 52:38 i zgarnęli punkt bonusowy. W 2020 r. Stal została wicemistrzem Polski, a Falubaz był czwarty.

 

Lubuskie derby odbędą się po raz 101. Żużlowcy z Gorzowa wygrywali je 55 razy, a zielonogórscy – 39. Sześć pojedynków kończyło się remisami.

 

Kto lepiej otworzy drugą „derbową setkę” okaże się w niedzielę (09 maja br.). Początek ścigania na stadionie przy Wrocławskiej w Zielonej Górze o godz. 19.15, jeżeli nie przeszkodzą niekorzystne prognozy pogody, jak to miało miejsce w przypadku piątkowych meczów 5. kolejki, które zostały przełożone na 21 maja br.

 

Awizowane składy:

 

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra: 9. Piotr Protasiewicz, 10. Max Fricke, 11. Patryk Dudek, 12. Damian Pawliczak, 13. Matej Zagar, 14. Nile Tufft, 15. Fabian Ragus

 

Moje Bermudy Stal Gorzów: 1. Szymon Woźniak, 2. Anders Thomsen, 3. Martin Vaculik, 4. Rafał Karczmarz, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Wiktor Jasiński, 7, Kamil Pytlewski

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie