Tokio 2020: Polska zapaśniczka bez awansu na igrzyska olimpijskie

Anna Łukasiak była w Sofii blisko zdobycia olimpijskiego paszportu do tokijskich igrzysk. Ostatecznie jednak się to nie powiodło.

Zapaśniczka Anna Łukasiak była w Sofii blisko zdobycia olimpijskiego paszportu do tokijskich igrzysk. Polka odpadła w półfinale wagi 50 kg. Awansem premiowane były tylko finalistki.

Łukasiak, brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Europy na Torwarze, przegrała w półfinale z Seemą Seemą z Indii 1:2.

W pierwszej walce, w 1/8 finału Łukasiak wygrała z Meng Hsuan Hsieh (Tajwan) 9:0, a w ćwierćfinale zwyciężyła Dauletbike Jachszymuratową (Uzbekistan) 2:0.

W piątek na sofijskich matach walczyły, jednak bez powodzenie, trzy kolejne podopieczne trenera kadry narodowej Piotra Krajewskiego.

Brązowa medalistka ME 2021 Aleksandra Wólczyńska (Grunwald Poznań) po wygraniu w kwalifikacjach wagi 62 kg z Ainą Temirtassową (Kazachstan) przegrał w w 1/8 finału z Berthe Etane Ngolle (Kamerun) 7:10.

Natalia Strzałka (Slavia Ruda Śląska) w 1/8 finału kategorii 68 kg uległa 1:12 zapaśniczce z Indii Nisha Nisha.

Patrycja Sperka (Unia Racibórz) stoczyła w piątek w wadze 76 kg dwie walki. W pierwszej w 1/8 finału zwyciężyła Aikaterini Erini Patsiave (Grecja) 5:0, a w ćwierćfinale przegrała z Marią Jose Acostą (Wenezuela) 2:7.

Medalistki turnieju w Sofii wyłonione zostaną w sobotę.

Polki mogą wystartować w Tokio w dwóch wagach. W mistrzostwach świata 2019 prawo startu zdobyły: Roksana Zasina (ZTA Zgierz) w kategorii 53 kg oraz Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza) w 57 kg.

W sobotę i niedzielę o paszporty walczyć będą przedstawiciele stylu klasycznego. Na matach pojawi się piątka podopiecznych trenera Włodzimierza Zawadzkiego: Michał Tracz (Śląsk Wrocław/60 kg), Geworg Sahakjan (Cartusia Kartuzy/67 kg), Edgar Babajan (Sobieski Poznań/77 kg), Arkadiusz Kułynycz (Olimpijczyk Radom/87 kg) i Rafał Krajewski (Legia Warszawa/130 kg).

Jedyną jak dotąd kwalifikację Tokio 2020 wśród klasyków zdobył w mistrzostwach świata w 2019 roku Tadeusz Michalik (Sobieski Poznań) w wadze 97 kg.