UEFA ukarała kluby zaangażowane w stworzenie SuperLigi

Piłka nożna
UEFA ukarała kluby zaangażowane w stworzenie SuperLigi
Fot. PAP/EPA
Europejskie potęgi zostały ukarane przez UEFA.

W oficjalnym komunikacie UEFA poinformowała o efektach rozmów z dziewięcioma z dwunastu klubów zamieszanych w stworzenie tzw. "Super Ligi". Kluby zostały ukarane za zerwanie współpracy z federacją. Ponadto UEFA podjęła kroki, aby podobna sytuacja nie wydarzyła się w przyszłości.

Porozumienie podpisały następujące kluby: Arsenal, Chelsea, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Liverpool, Inter Mediolan, AC Milan i Atletico Madryt. Kluby mają przekazać 15 milionów euro donacji na futbol młodzieżowy i amatorski w Europie. Poza tym wyżej wymienione zespoły utracą 5% przychodów zarobionych w ramach rozgrywek UEFA podczas jednego sezonu. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Hansi Flick selekcjonerem reprezentacji Niemiec? Oficjalne rozmowy trwają!

 

 

Kolejnym istotną karą jest zapis, w myśl którego kluby przy ponownej próbie wzięcia udziału w rozgrywkach pokroju Super Ligi zostaną ukarane grzywną w wysokości 100 milionów euro. Naruszenie innych zobowiązań będzie wiązało się z karą wynoszącą 50 milionów euro. 

 

- Kluby zaakceptowały zobowiązania i wyraziły gotowość do naprawy szkód. UEFA chce umieścić ten rozdział za nim i iść naprzód w pozytywnym duchu - powiedział prezydent UEFA Aleksander Ceferin. 

 

Kilka tygodni temu 12 europejskich klubów ogłosiło powstanie tzw. Super Ligi. Na czele przedsięwzięcia stanął prezydent Realu Madryt Florentino Perez. Krok ten spotkał się z szeroką krytyką środowiska piłkarskiego. Ostatecznie projekt upadł kilkadziesiąt po jego ogłoszeniu, gdy kolejne zespoły zaczęły się z niego wycofywać. 

 

Warto wspomnieć, że porozumienia za UEFA nie podpisały trzy kluby - Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. 

mtu, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie