Drugi mecz, drugie zwycięstwo! Polskie siatkarki ograły Francję w kwalifikacjach do ME

Polska - Francja 3:1.

W rozgrywanym w Wałbrzychu turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw Europy siatkarek U–16, reprezentacja Polski odniosła drugie zwycięstwo. Podopieczne trenera Artura Wójcika pokonały Francję 3:1.

Na inaugurację zmagań w wałbrzyskiej hali Aqua Zdrój gospodynie pewnie pokonały Litwę 3:0. W drugim spotkaniu reprezentacja Francji zawiesiła wyżej poprzeczkę, ale siatkarki trenera Wójcika odniosły drugie zwycięstwo.

W premierowej partii bardzo długo utrzymywały wyraźną zaliczkę, ale od stanu 21:14 zanotowały słabszy okres gry i rywalki zmniejszyły straty. Polki utrzymały jednak przewagę, a skuteczny atak Zofii Brzozy ustalił wynik na 25:20.

Drugi set toczył się pod dyktando przyjezdnych (3:8, 16:22). W końcówce biało-czerwone zerwały się do odrabiania strat (21:23), ale Francuzki zdołały wygrać (22:25) i wyrównały stan meczu.

Dwie kolejne odsłony toczyły się już po myśli reprezentantek Polski. Trzecią rozpoczęły od mocnego uderzenia (11:4) i choć rywalki zmniejszyły punktową różnicę (14:12), gospodynie znów odskoczyły. W ostatniej akcji seta rywalki dotknęły siatki.

Set numer cztery to dominacja Polek, które w środkowej części uzyskały dziesięciopunktową przewagę (15:5). Antonina Serafinowska wywalczyła piłkę meczową (24:11), a kiwka z drugiej piłki w wykonaniu Aleksandry Walczak (25:12) zamknęła to spotkanie.

W ostatnim meczu turnieju Polska zmierzy się z Holandią (niedziela, godzina 16.00). Turniej finałowy ME siatkarek U–16 2021 ma zostać rozegrany w lipcu na Węgrzech i Słowacji.

Polska – Francja 3:1 (25:20, 22:25, 25:19, 25:12)

Polska: Aleksandra Walczak, Anna Fiedorowicz, Jagoda Koterba, Zofia Brzoza, Zofia Sobanty, Antonina Serafinowska – Nadia Siuda (libero) oraz Martyna Podlaska, Kinga Jucha, Amelia Dombrowska, Martyna Witczak, Oliwia Jaroń. Trener: Artur Wójcik.

Francja: Adelaide Szczkowski, Nina Jioshvili-Ravva, Sarah Coulet, Elise Prigent, Cyrielle Depie, Emma Leroy – Maelys Agnese (libero) oraz Lila Girgenti, Camille Thilliez, Saofe Duval, Kallista Jioshvili-Ravva, Tahnee Paquet. Trener: Philippe Marta.

Wyniki i terminarz turnieju kwalifikacyjnego ME siatkarek U–16 (Wałbrzych, 7–9 maja):

2021-05-07: Polska – Litwa 3:0 (25:15, 25:12, 25:11)
2021-05-07: Holandia – Francja 3:0 (25:21, 25:23, 25:19)

2021-05-08: Polska – Francja 3:1 (25:20, 22:25, 25:19, 25:12)
2021-05-08: Litwa – Holandia (sobota, godzina 19.00)

2021-05-09: Francja – Litwa (niedziela, godzina 13.00)
2021-05-09: Polska – Holandia (niedziela, godzina 16.00).