PGE Ekstraliga: Stal Gorzów pokonała Falubaz Zielona Góra w derbach

Żużel
PGE Ekstraliga: Stal Gorzów pokonała Falubaz Zielona Góra w derbach
fot. Cyfrasport

Falubaz Zielona Góra przegrał z Moje Bermudy Stalą Gorzów 40:50 w 101. lubuskich derbach. Najwięcej punktów dla gości zdobył Bartosz Zmarzlik.

Na początek lubuskich derbów był remis. Zwyciężył Patryk Dudek przed Szymonem Woźniakiem i Martinem Vaculikiem. Ostatni był Piotr Protasiewicz. Ściganie juniorów odbyło się na raty. W pierwszej odsłonie Wiktor Jasiński został wykluczony za dotknięcie taśmy. W powtórce pewnie wygrali zielonogórzanie – Fabian Ragus i debiutujący w ekstralidze Nile Tufft nie dali szans Kamilowi Pytlewskiemu. Falubaz wyszedł na prowadzenie 8:4.

 

Trzeci bieg zakończył się remisem. Najszybszy był Bartosz Zmarzlik, ale ostatni Anders Thomsen, który bezskutecznie gonił Damiana Pawliczaka i Mateja Zagara. W następnym wyścigu upadek na pierwszym łuku zaliczył Nile Tufft. Wyścig został powtórzony w pełnym składzie, gdyż zanim upadł Tufft, sędzia zarządził przerwanie go po nierównym starcie. Finalnie czwarta gonitwa to drugi tego dnia triumf Falubazu 5:1.

 

Po pierwszej serii przewaga gospodarzy wzrosła do ośmiu punktów, co dało możliwość trenerowi Stali do zastosowania rezerwy taktycznej. Stanisław Chomski z niej skorzystał i za Karczmarza przed taśmę wysłał Zmarzlika. Jego partnerem był Vaculik. Teoretycznie najlepsza para Stali przegrała jednak 2:4 z Dudkiem i Pawliczakiem i Falubaz wygrywał już 20:10, a Stal nadal była bez drużynowego zwycięstwa.

 

Gorzowianie przełamali swą niemoc w szóstym wyścigu po wygranej 5:1 Thomsena i Woźniaka nad Zagarem i Ragusem. Po remisie w kolejnym biegu na półmetku zawodów Falubaz prowadził 24:18.

 

Po drugiej konserwacji toru z rezerwy taktycznej za Karczmarza pojechał rozpędzający się na dobre Thomsen, który wraz z Vaculikiem objechali 5:1 Zagara z Tufftem. Gorzowianie przegrywali tylko 23:25.

 

Dziewiąta odsłona derbowych zmagań to następny cios żużlowców w żółto-niebieskich kevlarach. Duet Thomsen/Woźniak pokonał podwójnie Frickea i Protasiewicza i Stal pierwszy raz tej niedzieli wyszła na prowadzenie, a po wygranej w 10. biegu Zmarzlika z Jasińskim 4:2 nad Dudkiem i Pawliczakiem było 28:32.

 

11. bieg to kontynuacja zwycięskiej passy przyjezdnych i kolejny słaby występ Protasiewicza, który wraz z Pawliczakiem przegrał z Woźniakiem i Karczmarzem 1:5 i Stal wygrywała 37:29.

 

12. Wyścig to wygrana Falubazu 4:2. „Trójkę” zgarnął Dudek, drugi był Thomasen, a trzeci Ragus przed Pytlewskim. Fazę zasadniczą meczu Zmarzlik do spółki z Vaculikiem zakończyli jednak zwycięstwem 5:1 nad Frickem i Zagarem i praktycznie przy stanie 34:44 przypieczętowali triumf swojego zespołu w całym meczu.

 

14. wyścig Dudek z Kvechem (zastąpił Protasiewicza) wygrali 4:2 z Vaculikiem i Woźniakiem i zmniejszyli nieco rozmiary porażki swojej drużyny. Na koniec Zmarzlik i Thomsen pokonali rywali 4:2. Tym razem Dudek był drugi. Stal wygrała w Zielonej Górze pewnie 50:40.

 

Stal utrzymała miano jedynej niepokonanej drużyny w tym sezonie i była lepsza od Falubazu w prestiżowych derbach Ziemi Lubuskiej.

 

Seniorska formacja Stali miała problemy jedynie na początku. Po spasowaniu swoich maszyn do nawierzchni zielonogórskiego owalu Bartosz Zmarzlik, Anders Thomsen, Szymon Woźniak i Martin Vaculik, jechali już na swoim poziomie i ich postawa przesądziła o sukcesie gorzowskiego teamu.

 

Lubuskie derby odbyły się po raz 101. Żużlowcy z Gorzowa wygrywali je 56 razy, a zielonogórscy – 39. Sześć pojedynków kończyło się remisami.

 

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - Moje Bermudy Stal Gorzów 40:50

 

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra: Patryk Dudek 16 (3,3,2,3,3,2), Max Fricke 7 (3,2,1,1,0), Fabian Ragus 4 (3,0,1), Nile Tufft 4 (2,2,0), Damian Pawliczak 4 (2,1,0,1), Matej Zagar 3 (1,1,1,0,-), Piotr Protasiewicz 1 (0,1,0,0,-), Jan Kvech 1 (1)

 

Moje Bermudy Stal Gorzów: Bartosz Zmarzlik 17 (3,2,3,3,3,3), Anders Thomsen 12 (0,3,3,3,2,1), Szymon Woźniak 9 (2,2,2,3,0), Martin Vaculik 7 (1,0,2,2,2), Rafał Karczmarz 3 (1,-,-,2), Wiktor Jasiński 1 (t,0,0,1), Kamil Pytlewski 1 (1,-,0)

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie