Absolutny nowicjusz! LUK Politechnika Lublin wygrała walkę o PlusLigę

Siatkówka
Absolutny nowicjusz! LUK Politechnika Lublin wygrała walkę o PlusLigę
fot. Polsat Sport
LUK Politechnika Lublin nową drużyną w PlusLidze.

LUK Politechnika Lublin od nowego sezonu PlusLigi najprawdopodobniej zostanie w niej beniaminkiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Klub istniejący dopiero od ośmiu lat wygrał rywalizację w Tauron 1. Lidze siatkarzy i jeśli spełni wymogi regulaminowe, to zagra w elicie.

W poprzedniej edycji, przedwcześnie zakończonej z powodu pandemii koronawirusa, jako beniaminek LUK Politechnika uplasowała się na trzecim miejscu na zapleczu PlusLigi, co rozbudziło aspiracje i podjęto działania zmierzające do przekroczenia kolejnego progu sportowego rozwoju. Wiązało się to z istotnym wzmocnieniem kadrowym.

 

Zobacz także: Siatkarze LUK Politechniki Lublin wywalczyli awans do PlusLigi

 

Ze starego składu pozostali: rozgrywający Kamil Durski, libero Rafał Cabaj, przyjmujący Paweł Rusin i Szymon Seliga, środkowi Kamil Szaniawski i Radosław Sterna oraz atakujący Jędrzej Goss. Nowymi zaś zawodnikami zostali m.in: rozgrywający Grzegorz Pająk, reprezentant Serbii Neven Majstorovic jako libero, przyjmujący Jakub Wachnik i Jakub Peszko, środkowi Konrad Stajer i Wojciech Sobala oraz atakujący Szymon Romać. Po drugim meczu poważnej kontuzji doznał Peszko i już w październiku w jego miejsce do Lublina sprowadzono drugiego reprezentanta Serbii, 23-letniego Davida Mehica.

 

Dzięki takim transferom ekipa lubelska, obok BBTS Bielsko-Biała i BKS Visły Bydgoszcz, od początku stawiana była w roli jednego z głównych kandydatów do awansu. Od początku rozgrywek faktycznie te trzy zespoły dominowały i to między nimi doszło do ostatecznych rozstrzygnięć.

 

Fazę zasadniczą lublinianie zakończyli na pierwszym miejscu gromadząc 74 punkty (24 zwycięstwa i 4 porażki - w tym wyjazdowe w Bielsku-Białej i Bydgoszczy), a w fazie play-off po pokonaniu Mickiewicza Kluczbork i eWinner Gwardii Wrocław w finale zmierzyli się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy mecz u siebie LUK Politechnika wygrała 3:0 (25:23, 25:17, 25:23), drugi w Bielsku-Białej 3:2 (22:25, 28:30, 25:15, 25:20, 15:13), a trzeci w Lublinie 3:0 (25:23, 25:19, 25:20).

 

W trakcie rozgrywek, pod koniec stycznia, niespodziewanie doszło do zmiany na stanowisku pierwszego trenera. Pracującego z drużyną od czterech lat Macieja Kołodziejczyka zastąpił doświadczony szkoleniowiec Dariusz Daszkiewicz.

 

– Kiedy zespół osiąga zakładane wyniki, to rzadko się zdarza taki ruch, ale uznaliśmy, że bodziec w postaci nowego szkoleniowca w kluczowym momencie sezonu przyniesie ożywienie i nowy entuzjazm w drużynie. Z pracy i wyników Macieja Kołodziejczyka jesteśmy zadowoleni, bo to bardzo młody trener, który już dużo osiągnął. Wierzę, że we współpracy z Dariuszem Daszkiewiczem odnajdzie szansę na udoskonalenie swojego warsztatu. Na Maćka cały czas bardzo liczymy, podobnie jak na resztę sztabu – mówił wówczas Krzysztof Skubiszewski, prezes Luk Politechniki.

 

Kołodziejczyk i Piotr Maj pozostali w sztabie szkoleniowym.

 

– Mam nadzieję, że moja osoba da dodatkowy bodziec drużynie i wspólnie będziemy iść w jednym kierunku. Lublin to kolejne miejsce do rozwoju tej wspaniałej i fantastycznej dyscypliny, które pojawiło się na siatkarskiej mapie Polski – z przekonaniem podkreślał 53-letni szkoleniowiec od dziesięciu lat pracujący z zespołami ekstraklasy i prowadzący reprezentacje Polski kadetów i juniorów, z którymi zdobywał mistrzostwa Europy.

 

Pierwszy mecz pod wodzą Daszkiewicza, na dziesięć kolejek przed końcem fazy zasadniczej, lublinianie rozegrali we własnej hali z BBTS Bielsko-Biała i po bardzo wyrównanej walce wygrali 3:0 (27:25, 25:23, 27:25); tym samym zluzowali rywali na pozycji lidera, nie oddając już przewodnictwa pierwszoligowej stawce do końca rundy zasadniczej.

 

W tym samym czasie do kadry zespołu dołączył atakujący, 24-letni Jakub Ziobrowski z Vervy Warszawa Orlen, mistrz świata kadetów i juniorów, który z reguły wchodził na zmiany, a w dwóch ostatnich meczach finałowych odgrywał już kluczową rolę i uznawany został MVP tych spotkań.

 

Siłą lubelskiej ekipy była zespołowość, ale w przekroju całego sezonu nie sposób nie docenić roli kapitana, rozgrywającego Pająka, który m.in. ośmiokrotnie wybierany był MVP, zostając wraz z Jarosławem Maciończykiem z BBTS współliderem tego rankingu w 1. lidze. Pięciokrotnie nagrody dla najlepszego zawodnika odbierali Rusin i Romać, trzy razy Wachnik i Sobala, a po dwa, oprócz Ziobrowskiego - Stajer i Mehic. Znakomitą dyspozycję przez cały sezon prezentował też Majstorovic.

 

– Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo dumny z zespołu, który rozegrał dużo ciężkich meczów w play off. Wytrzymaliśmy to pod względem fizycznym i mentalnym. I ten awans wywalczył cały zespół – bezpośrednio po ostatnim spotkaniu skwitował trener Daszkiewicz.

 

– Cały sezon pracowaliśmy, by dojść do tego momentu. Wcześniej mieliśmy chwile zwątpienia, bo w play-off z drużyną z Kluczborka mogliśmy przegrać w tie-breaku i odpaść z rywalizacji już w ćwierćfinale. Wtedy powiedziałem, że albo nas to wzmocni, albo zabije i wzmocniło nas w taki sposób, że okazaliśmy się najmocniejsi – podsumował końcowy sukces kapitan LUK Politechniki.

 

Kiedy w 2013 roku z przyczyn finansowych zlikwidowano drugoligowy zespół Cukrownika Lublin, zawodnik tego klubu Maciej Krzaczek (obecnie wiceprezes i menedżer) z Krzysztofem Skubiszewskim założyli Lubelski Klub Przyjaciół Siatkówki, który zaczynał od gry w trzeciej lidze, by po dwóch sezonach awansować do drugiej. Wtedy z pomocą przyszła Politechnika.

 

– Udostępniliśmy klubowi świeżo wyremontowaną halę, udostępniliśmy siłownię i nasze obiekty sportowe, naszym pracownikiem był też, i jest zresztą nadal, trener Maciej Kołodziejczyk. Do tej pory wspieraliśmy siatkarzy w miarę możliwości, ale teraz stajemy przed nowymi wyzwaniami –powiedział kanclerz Politechniki Lubelskiej Wiesław Sikora.

 

Prezes Skubiszewski zaznacza, że praktycznie od początku tego roku w klubie czynione są przygotowania zarówno do podniesienia poziomu organizacyjnego, jak i sportowego, by w tej ekstraklasie "nie tylko być".

 

– Przygotowujemy się teraz do audytu, żeby podnieść poziom organizacyjny klubu. Do 12 maja musimy złożyć odpowiednie dokumenty do Polskiej Ligi Siatkówki. Ponieważ hala im. Zdzisława Niedzieli, w której dotąd bardzo dobrze nam się grało i jest wymarzona do siatkówki, nie spełnia wymogów licencyjnych, w PlusLidze występować będziemy na Globusie. Wiemy co musimy zrobić, żeby w tej lidze się utrzymać i pierwsze kroki w tym kierunku uczyniliśmy – z przekonaniem zadeklarował jeden z założycieli i szef klubu odnoszącego spektakularne sukcesy.

 

Optymizm klubowi działacze opierają na życzliwości zarówno władz miasta i województwa oraz grona sponsorów. Ambasadorem LUK Politechniki jest też jeden z najwybitniejszych siatkarzy wszech czasów, lublinianin Tomasz Wójtowicz, wychowanek miejscowego MKS.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie