Giro d'Italia: Gino Maeder wygrał szósty etap, Attila Valter liderem

Szwajcar Gino Maeder z ekipy Bahrain-Victorious wygrał w San Giacomo, po samotnym finiszu, szósty etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Różową koszulkę lidera zdobył natomiast Węgier Attila Valter (Groupama-FDJ), który w czwartek był 12.

24-letni Maeder największy sukces w karierze odniósł w wielkim stylu. Szwajcar znalazł się w sześcioosobowej ucieczce, która oderwała się od peletonu niewiele po starcie. Ostatecznie tylko on nie dał się dogonić.

Maeder o 12 sekund wyprzedził wielkiego faworyta wyścigu - Kolumbijczyka Egana Bernala (INEOS Grenadiers). Taką samą stratę mieli Irlandczyk Daniel Martin (Israel Start-Up Nation) i Belg Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step).

Valter od zwycięzcy był wolniejszy o 29 s, ale wystarczyło to do objęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej. W niej ma 11 s przewagi nad drugim Evenepoelem.

Dotychczasowy lider Alessandro De Marchi (Israel Start-Up Nation) dość szybko odpadł od peletonu. Włoch zajął 136. miejsce ze stratą 24.49 i w "generalce" spadł aż na 58. pozycję.

Odległe lokaty zajęli trzej startujący w Giro Polacy. 148. był Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), 155. Łukasz Wiśniowski (Qhubeka Assos), a 165. Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe). Wszyscy stracili do zwycięzcy blisko pół godziny.

W piątek kolarze pokonają 181 km z Notaresco do Termoli. W drugiej połowie dystansu trasa jest niemal idealnie płaska, więc o etapowe zwycięstwo prawdopodobnie powalczą sprinterzy.