Giro d'Italia: Victor Lafay wygrał etap. Caleb Ewan zrezygnował z jazdy

Francuz Lafay odniósł pierwsze etapowe zwycięstwo w zawodowej karierze

Francuz Victor Lafay z grupy Cofidis wygrał - po samotnym finiszu - w miejscowości Guardia Sanframondi ósmy etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Różową koszulkę lidera zachował Węgier Attila Valter (Groupama-FDJ). W sobotę po godzinie jazdy z rywalizacji wycofał się Australijczyk Caleb Ewan. Zwycięzca dwóch sprinterskich etapów w tegorocznym Giro narzekał na ból w kolanie.

25-letni Lafay odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze. W końcówce etapu odskoczył na łagodnym podjeździe od ośmiu towarzyszy ucieczki i na mecie uzyskał 36 sekund przewagi nad Włochem Francesco Gavazzim (EOLO-Kometa). Trzecie miejsce zajął Niemiec Nikias Arndt (DSM).

Grupa faworytów wyścigu, w której jechał także Valter, finiszowała ze stratą blisko pięciu minut.

W czołówce klasyfikacji generalnej nic się nie zmieniło. 22-letni Węgier, który karierę zawodową rozpoczynał w polskiej ekipie CCC, wciąż wyprzedza o 11 sekund zwycięzcę ubiegłorocznego Tour de Pologne Belga Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick-Step) oraz o 16 sekund triumfatora Tour de France 2019 Kolumbijczyka Egana Bernala (Ineos Grenadiers). Polacy zajmują odległe lokaty.

Na niedzielę zaplanowano najtrudniejszy do tej pory etap z Castel di Sangro do Campo Felice w górach Abruzji (158 km), gdzie lubił odpoczywać na nartach Jan Paweł II. Końcówka to sześciokilometrowy podjazd, w tym 1600 m odcinka szutrowego.