Puchar Anglii: Pierwszy w historii triumf Leicester City

Leicester City zdobyli Puchar Anglii pierwszy raz w historii

Piłkarze Leicester City po raz pierwszy w historii zdobyli Puchar Anglii. W finale pokonali Chelsea 1:0. Mecz na stadionie Wembley obejrzało ponad 20 tysięcy kibiców, najwięcej na jakiejkolwiek imprezie w Wielkiej Brytanii od początku pandemii COVID-19. Kibice byli wpuszczani na stadion pod warunkiem przedłożenia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Zwycięstwo "Lisom" dał gol Youriego Tielemansa w 63. minucie. Belg popisał się efektownym strzałem z dystansu prosto w "okienko", ale wkład w wygraną miał też duński bramkarz Kasper Schmeichel, który w końcówce obronił potężne uderzenie Masona Mounta z kilkunastu metrów.

W 89. minucie Chelsea już cieszyła się z gola wyrównującego, jednak po analizie VAR bramki nie uznano z powodu spalonego. Wywołało to na trybunach euforię nie mniejszą od tej, która towarzyszyła trafieniu Tielemansa.

Schmeichel, a także trójka innych piłkarzy, którzy wystąpili w tym finale - Jamie Vardy, Jamajczyk Wes Morgan i Marc Albrighton - to sensacyjni triumfatorzy angielskiej ekstraklasy w sezonie 2015/16.

Leicester City do finału FA Cup dotarło po raz piąty w historii. Poprzednio "Lisom" udało się to w 1969 roku, ale zwycięstwa w meczu o to trofeum nigdy nie odniosło.

Puchar Anglii to najstarsze piłkarskie rozgrywki na świecie. Zakończona w sobotę edycja była 140. w historii.