Ułatwienia dla sędziów w finałowych turniejach o europejskie puchary w piłce ręcznej

Piłka ręczna
Ułatwienia dla sędziów w finałowych turniejach o europejskie puchary w piłce ręcznej
fot. Cyfrasport
Sędziowie będą mogli korzystać z systemów ułatwiających im pracę.

Sędziowie prowadzący decydujące mecze obecnego sezonu w rozgrywkach o europejskie puchary w piłce ręcznej będą mieli ułatwione zadanie. W razie konieczności skorzystają bowiem m.in. z natychmiastowych powtórek na ekranach oraz technologii goal-line.

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) poinformowała o rozszerzeniu współpracy z francuską firmą Vision Sport, trwającej już ponad pięć lat i pozwalającej korzystać podczas najważniejszych imprez z różnych nowinek technologicznych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szczęśliwe losowanie dla reprezentacji Polski

 

W najbliższych tygodniach sędziowie - przy podejmowaniu decyzji - będą mieli możliwość korzystać z natychmiastowych powtórek z różnych ujęć na ekranach oraz technologii goal-line, pozwalającej sprawdzić, czy piłka przekroczyła linię bramkową (tutaj kamery są przymocowane do bramki).

 

Obie technologie zostaną zastosowane podczas turnieju finałowego Ligi Europy w Mannheim, z udziałem szczypiornistów Orlenu Wisły Płock (22-23 maja), a także żeńskich i męskich turniejów Final Four Ligi Mistrzów. Kobiety będą rywalizować w Budapeszcie 29-30 maja, a mężczyźni w Kolonii 12-13 czerwca.

 

Ponieważ system wideo jest połączony z zegarem meczowym, sędziowie mogą również sprawdzić, czy piłka przekroczyła linię bramkową przed końcem połowy lub całego czasu gry.

 

Jak podkreśliła EHF w komunikacie, korzystanie z natychmiastowej powtórki oraz technologii goal-line jest wyłączną odpowiedzialnością sędziów i tylko oni mogą zdecydować, czy z tego skorzystać.

 

W rywalizacji o europejskie puchary pozostała jedna polska drużyna. Wspomniany zespół Orlen Wisły awansował do ostatniego etapu rozgrywek Ligi Europy, gdzie zagra w półfinale z Magdeburgiem. W drugim półfinale zmierzą się Rhein-Neckar Loewen i Fuechse Berlin.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie