Mityng w Dessau-Rosslau: Pia Skrzyszowska blisko olimpijskiego minimum na 100 m ppł

Pia Skrzyszowska wygrała bieg na 100 m ppł podczas mityngu w niemieckim Dessau-Rosslau. 20-letniej lekkoatletce zabrakło zaledwie 0,08 s do olimpijskiego minimum. Jest 14. Polką w historii, która pokonała ten dystans poniżej 13 sekund. Osiągnęła bowiem 12,92.

Mieszkająca w Warszawie i trenująca ze swoim tatą zawodniczka zrobiła furorę w sezonie halowym, kiedy w kolejnych startach zbliżała się do światowej czołówki na 60 m ppł. Także na początku maja w nieoficjalnych mistrzostwach świata w sztafetach w Chorzowie zaimponowała formą i pomogła sztafecie 4x100 m w awansie na igrzyska w Tokio.

W piątkowym mityngu w Niemczech drugie miejsce w biegu na 800 m zajął Mateusz Borkowski. Halowy wicemistrz Europy uzyskał czas 1.46,01. Wygrał Francuz Benjamin Robert - 1.45,79. Na starcie miał stanąć także dwukrotny wicemistrz świata Adam Kszczot, ale po słabym występie parę dni wcześniej w Ostrawie postanowił zrezygnować z rywalizacji.

Z Czech do Niemiec przyjechała też Angelika Cichocka. Zawodniczka SKLA Sopot była trzecia na 800 m wynikiem 2.01,85. Zwyciężyła Francuzka Renelle Lamote 2.01,66. Polka niedawno zjechała z Font Romeu po ostatnim długim zgrupowaniu w górach i sama była ciekawa, jak będą wyglądać jej pierwsze starty. Miała nadzieję na wypełnienie minimum olimpijskiego.

Druga na 400 m ppł była Joanna Linkiewicz - 58,02. Wicemistrzyni Europy z Amsterdamu (2016) przegrała jedynie z Niemką Caroliną Krafzik - 57,67.

Piąte miejsce w konkursie tyczkarzy zajął Piotr Lisek. Trzykrotny medalista mistrzostw świata zaliczył 5,45. Trzy próby na 5,60 miał nieudane. Po konkursie jego trener Marcin Szczepański napisał w mediach społecznościowych: „zaczęło się bardzo dobrze, skończyliśmy z obitą piętą”. Rywalizację wygrał Amerykanin Sam Kendricks - 5,80. Obaj tyczkarze mają się spotkać także w niedzielę w pierwszym w tym sezonie mityngu Diamentowej Ligi w Gateshead.

W biegu na 1500 m ósme miejsce wywalczył Szymon Żywko -3.46,11. Najszybszy okazał się Francuz Baptiste Mischler - 3.39,91.