Siatkarska Liga Narodów 2021: Zasady i regulamin turnieju w bezpiecznej bańce

Siatkówka
Siatkarska Liga Narodów 2021: Zasady i regulamin turnieju w bezpiecznej bańce
fot. Cyfrasport
Siatkarze reprezentacji Polski zagrają w turnieju Ligi Narodów w Rimini.

Liga Narodów to pierwsza siatkarska impreza bogatego w wydarzenia sezonu reprezentacyjnego 2021. We włoskim Rimini będzie rywalizowało szesnaście drużyn w turnieju męskim i szesnaście w turnieju kobiet. Kiedy zostanie rozegrana Liga Narodów? Kto w niej zagra? Jakie są zasady VNL 2021? Co to jest bezpieczna bańka?

Siatkarska Liga Narodów zostanie zorganizowana we włoskim mieście Rimini. Jest to popularne miejsce turystyczne położone nad Morzem Adriatyckim, w regionie Emilia-Romania. Miasto znane jest nie tylko ze swych zabytków i atrakcyjnego położenia. W Rimini urodził się Federico Fellini – jeden z najsłynniejszych reżyserów w historii kina.

 

Liga Narodów siatkarek 2021 zostanie rozegrana od 25 maja do 25 czerwca. Będzie w niej rywalizować szesnaście reprezentacji, które zagrają systemem "każdy z każdym". Wszystkie drużyny rozegrają więc po piętnaście spotkań. Cztery najlepsze zespoły awansują do półfinałów, które odbędą się 24 czerwca. Mecz o brązowy medal i finał zaplanowano na piątek 25 czerwca.

 

Zobacz także: Terminarz meczów Ligi Narodów siatkarek 2021

 

Uczestnicy Ligi Narodów siatkarek 2021: Belgia – Brazylia – Chiny – Dominikana – Holandia – Japonia – Kanada – Korea Południowa – Niemcy – Polska – Rosja – Serbia – Tajlandia – Turcja – USA – Włochy.

 

Liga Narodów siatkarzy 2021 będzie rozgrywana w dniach 28 maja – 27 czerwca. Zagra w niej szesnaście reprezentacji, które zmierzą się systemem "każdy z każdym". Każda z ekip zagra po piętnaście meczów. Cztery najlepsze drużyny wywalczą awans do półfinałów, które zaplanowano na 26 czerwca. Spotkania o brązowy medal i finał mają zostać rozegrane w niedzielę 27 czerwca.

 

Zobacz także: Terminarz meczów Ligi Narodów siatkarzy 2021

 

Uczestnicy Ligi Narodów siatkarzy 2021: Argentyna – Australia – Brazylia – Bułgaria – Francja – Holandia – Iran – Japonia – Kanada – Niemcy – Polska – Rosja – Serbia – Słowenia – USA – Włochy.

 

Przez 34 dni zostanie rozegranych łącznie aż 248 meczów. Po 120 spotkań fazy zasadniczej turnieju siatkarzy i siatkarek oraz po cztery mecze o medale. Kibiców czeka więc prawdziwy maraton transmisji siatkarskich. Zmagania będzie można śledzić na sportowych antenach Polsatu.

 

Mecze obu turniejów będą rozgrywane na przemian – po trzech dniach rywalizacji siatkarek, przez trzy kolejne będą grali siatkarze. Każdego dnia zostanie rozegranych osiem meczów.

Co to jest bezpieczna bańka?

Drużyny kobiece mają się pojawić w Rimini do 21 maja, a męskie do 24 maja. 32 reprezentacje zostaną skoszarowane w pięciu hotelach. Bezpieczna bańka na ponad miesiąc stanie się ich domem. Domem, którego przez ten czas nie będą mogli opuścić.

 

Bańka będzie gościć nieco ponad 1000 osób: zawodników, trenerów, członków sztabów szkoleniowych i medycznych; do tego dochodzi obsługa imprezy. Każda z reprezentacji może liczyć maksymalnie 25 osób. Drużyna może dokonać w trakcie turnieju sześciu zmian zawodników lub zawodniczek. Będzie jej można dokonać tylko raz – 9 czerwca u siatkarek i 12 czerwca u siatkarzy.

 

Na terenie kompleksu targowego Rimini powstały dwa boiska, na których równocześnie będą rozgrywane turniejowe mecze. Zorganizowano również sześć boisk treningowych oraz cztery siłownie. Tu pojawiają się wątpliwości. Czy nie jest to zbyt mało obiektów treningowych na 32 reprezentacje?

 

Restrykcje dotyczą również samego przebiegu spotkań. Odbywać się one będą oczywiście bez udziału kibiców. By zminimalizować kontakty, zrezygnowano ze standardowych procedur, naturalnych przed czasami pandemii: uścisków dłoni, wymiany proporczyków czy zmiany boisk między setami. Zrezygnowano również z sędziów liniowych, a głównego arbitra ma wspierać system weryfikacji wideo. Uczestnicy zawodów będą również poddawani częstym testom na koronawirusa. W przypadku pozytywnego wyniku, wdrażane będą specjalne procedury.

 

Zasady dotyczące bezpiecznej bańki są bezlitosne również dla przedstawicieli mediów. Dziennikarze mogą akredytować się jedynie do wirtualnej strefy Mixed Zone. Będzie to jedyny sposób w jaki będą oni mogli porozmawiać z siatkarzami bezpośrednio po meczach Ligi Narodów.

 

Na kilka dni przed rozpoczęciem zawodów wiele informacji dotyczących bezpiecznej bańki wciąż pozostaje nieprecyzyjnych. Nawet sami uczestnicy tego wydarzenia nie są do końca świadomi, jak będą wyglądały szczegóły życia w tak długiej izolacji. Chodzi tu nie tyle o rywalizację sportową, co o codzienne czynności typu korzystanie ze stołówki, czy robienie zakupów. Pokazały to liczne wywiady z zawodnikami i trenerami.

 

– Szczerze mówiąc, wirusa się nie obawiam, bardziej zajmuje mnie przeżycie w takich okolicznościach miesiąca, zwłaszcza że, jak mówiłem, nie wszystkie regulacje bańki poznaliśmy. Jak idziesz do więzienia, to znasz zasady, a my nie wiemy wszystkiego – przyznał selekcjoner reprezentacji Polski Vital Heynen w rozmowie z "Super Expressem".

 

Siatkarska Liga Narodów została rozegrana po raz pierwszy w 2018 roku. Zastąpiła organizowaną w latach 1990–2017 Ligę Światową siatkarzy oraz rozgrywaną w latach 1993–2017 World Grand Prix siatkarek. W dotychczasowych edycjach tej imprezy dwukrotnie triumfowały siatkarki Stanów Zjednoczonych i również dwukrotnie najlepsi okazali się siatkarze Rosji (2018, 2019). W 2020 roku impreza została odwołana z powodu pandemii koronawirusa.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie